لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

گروههای حقوق بشری تامين بودجه توسط آمريکا برای ارتقای دمکراسی را زيانبارميدانند


گروههای ايرانی-آمريکائی، وفعالان حقوق بشر از آمريکا خواسته اند تامين بودجه برای برنامه دمکراسی در ايران را متوقف کند، و استدلال ميکنند که زيان های چنين اقدامی بيشتر از فوائد آن است.

ائتلاف تحت رهبری شورای ملی آمريکائيان ايرانی تبار در نامه ای که روز پنجشنبه برای کنگره آمريکا فرستاد ميگويد چنين بودجه ای تمامی گروههای غير دولتی ايرانی را در معرض خطر قرار ميدهد.

نويسندگان نامه خواستار آن شده اند که برای بودجه هفتاد و پنج ميليون دلاری پيشنهادی سال مالی جاری، مصارفی بهتر در نظر گرفته شود.

نويسندگان نامه استدلال ميکنند که برنامه موسوم به ارتقای دمکراسی در وزارت امورخارجه آمريکا به مقامات جمهوری اسلامی ايران امکان ميدهد که به گروههای طرفدار دمکراسی يا طرفدار غرب مارک عُمّال خارجی و خيانتکار بزنند.

نويسندگان نامه همچنين ميگويند توقيف های اخير آمريکائيان ايرانی تبار محقق، روزنامه نگار و ديگران، در سطحی گسترده، واکنشی به اين اقدامات آمريکا تلقی شده است.

نويسندگان نامه از کنگره خواستار برطرف ساختن محدوديت های مرتبط با مبادلات مردمی ميان دو کشور شده اند، که تحريم های تنبيهی جاری عليه جمهوری اسلامی ايران به سبب فعاليت های اتمی اش، يکی از عوامل وضع آنها بوده است.

نويسندگان نامه همچنين ميگويند اقدام آمريکا در فراهم ساختن بودجه راديو تلويزيونهائی که برای ايران برنامه پخش ميکنند بسيار مهم است، اما درخواست کرده اند تامين بودجه اضافی برای گسترش برنامه های فارسی صدای آمريکا به ارزيابی جامعی از برنامه های جاری آن موکول شود.

XS
SM
MD
LG