لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۰

تصميم ترکيه در ضربه نظامی زدن به شورشيان کرد در شمال عراق به تعويق افتاد


دولت ترکيه می گويد هفته آينده از پارلمان اجازه خواهد خواست تا شورشيان کرد در شمال عراق را مورد حمله نظامی قرار دهد.

نخست وزيرترکيه، رجب طيب اردوغان، ديروز (چهارشنبه) گفت مقامات اين طرح را امروز (پنجشنبه) به قانون گذاران تسليم خواهند نمود. اما پارلمان به دليل تعطيلات عمومی امروز تشکيل جلسه نمی دهد.

اگر اين طرح مورد تائيد قرار گيرد، ارتش تا يکسال اجازه خواهد داشت به حمله نظامی دست بزند. آقای اردوغان گفت عمليات نظامی هر زمان می تواند آغاز شود و لازم نيست به محض مورد تائيد قرار گرفتن طرح حمله، اين کار انجام شود.

ترکيه می گويد شورشيان وابسته به حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک.) از پايگاه هايشان در شمال عراق برای حمله به خاک ترکيه استفاده می کنند.

ايالات متحده نسبت به حمله نظامی يکجانبه برای تعقيب شورشيان به ترکيه هشدار داده است.

سخنگوی کاخ سفيد، دانا پرينو، گفت ايالات متحده می خواهد برای حل معضل تروريسم در شمال عراق با ترکيه و عراق همکاری کند، و اضافه کرد که وضعيت کنونی بدون حمله نظامی نيز می تواند اداره شود.

روز سه شنبه گذشته آقای اردوغان آنچه را که وی اقدامات لازم برای مبارزه با شورشيان در شمال عراق خواند، منجمله احتمال حمله نظامی، مورد تائيد قرار داد.

در واکنش به اين اقدامات ترکيه، عراق اعلام کرد توافقنامه امضا شده ماه گذشته بين ترکيه و عراق بهترين راه برای مقابله با شورشيان کرد در شمال عراق است. اين توافقنامه در ضمن متعهد ساختن سربازان عراقی به مبارزه با شورشيان، به ترکيه اجازه نمی دهد تا به داخل عراق قشون گسيل دارد.

XS
SM
MD
LG