لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۷

حماس ميگويد کنترل بر غزه موقتی است و مايل است با جناح فتح مذاکره کند


يک مقام ارشد در جنلح فلسطينی حماس ميگويد اين گروه برای مذاکره با جناح رقيب، فتح، که محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی رهبری آن را بر عهده دارد، آماده است.

اسمعيل هنّيّه نخست وزير سابق فلسططنی روز چهارشنبه گفت اقداماتی جدی برای ازسرگيری مذاکرات در جريان است. وی گفت مذاکرات در يک کشور عرب انجام خواهد گرفت. آقای هنّيّه گفت کنترل جناح او بر غزه موقتی است.

حماس در ماه ژوئن، پس از برخوردهائی خشن با فتح غزه را تصرف و تحت کنترل خود درآورد.

در همين حال آقای عباس روز چهارشنبه گفت مساحت کشور آينده فلسطينی در کرانه غربی و نوار غزه بايد معادل قلمرو فلسطينيان پيش از جنگ شش روزه ۱۹۶۷ باشد. اسرائيل هنوز نگفته است دقيقا از چه مقدار از اراضی تصرفی در آن جنگ حاضر است چشم پوشی کند.

در اين ميان تونی بلر نماينده جامعه بين المللی در خاورميانه برای يک ماموريت ديگر موسوم به آمد و شد ديپلماتيک به منطقه رفته است تا برای احيای روند معوّق مانده صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان تلاش کند.

آقای بلر در ملاقات هائی جداگانه با رهبران اسرائيلی و فلسطينی سعی خواهد کرد نظرات کاملا متفاوت آنان را در مورد پيش نويس اعلاميه ای به هم نزديک کند که قرار است اواخر سال جاری در باره ايجاد کشوری فلسطينی به يک کنفرانس صلح در واشنگتن عرضه شود.

اسرائيل خواستار اعلاميه ای کلی و بدون ذکر جزئيات است. اما احمد قريعه مذاکره کننده فلسطينی ميگويد اين سند بايد حاوی راه حل هائی در مورد وضعيت بيت المقدس، آوارگان فلسطينی ، يهودی نشين ها و مرزهای نهائی باشد.

آقای بلر نماينده چهار بانی کنفرانس صلح خاورميانه، مرکب از آمريکا، روسيه ، اتحاديه اروپا و سازمان ملل متحد است.

در همين حال اسرائيل ميگويد کار ساختمان يک جاده جنجال برانگيز برای فلسطينيان در کرانه غربی را شروع کرده است که يک يهودی نشين عمده در شرق بيت المقدس را دور ميزند . وزارت دفاع اسرائيل ميگويد اين جاده در يک زمين صد و شصت هکتاری در کرانه غربی ساخته ميشود که چهارده درصد آن از مالکين فلسطينی گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG