لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۷

جمهوری اسلامی ايران مرز با کردستان عراق را بازگشود


پس از آنکه مرز ايران و کردستان شمالی در عراق دو هفته پيش در اعتراض به بازداشت يک تبعه ايرانی از سوی نيروهای آمريکا در عراق بسته شد، اکنون مقامات جمهوری اسلامی ايران چند نقطه تردد مرزی را مورد بازگشايی قرار داده اند.

مقامات کردستان عراق گفته اند جمهوری اسلامی نقاط مرزی را بامداد امروز (دوشنبه) باز کرد، و به صدها کاميون بارکش اجازه عبور به داخل عراق داد. بسياری از اين کاميون ها از بامداد ديروز وقتی که خبر احتمال گشايش مرزها پخش شد لب مرز در صف قرار گرفته و منتظربودند.

در اواخر ماه سپتامبر گذشته جمهوری اسلامی در اعتراض به دستگيری محمود فرهادی از سوی نيروهای آمريکا به ظن اينکه وی از کادرهای سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران است پنج نقطه عبور و مرور در مرز با کردستان شمالی را مسدود اعلان کرد.

ايالات متحده می گويد فرهادی به شبه نظاميان شورشی شيعه در عراق اسلحه می رسانيده است. مقامات ايرانی و عراقی گفتند فرهادی از سوی کردستان عرق به عنوان بخشی از يک هيات بازرگانی دعوت شده بوده است.

کردستان عراق برای واردات غذايی و ساير محصولات مصرفی شديدا به ايران وابستگی دارد. مقامات عراقی گفتند بستن مرز اقتصاد ناحيه کردنشين را شديدا مورد تهديد قرار داده بود.

XS
SM
MD
LG