لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۳

بريتانيا برای نقل مکان مترجمين عراقی کمک خواهد کرد


گوردون براون، نخست وزير بريتانيا، می گويد بريتانيا نيمی از سربازانش را تا اوايل سال آينده ميلادی از عراق بيرون خواهد کشيد.

وی گفت بار مسئوليت امنيت جنوب عراق تا دو ماه ديگر از نيروهای بريتانيايی به واحدهای انتظامی عراقی منتقل خواهد شد. تعداد سربازان بريتانيايی در کشور نيز از تقريبا ۵,۰۰۰ به ۲,۵۰۰ تقليل پيدا خواهد کرد.

نخست وزير بريتانيا گفت نقش نيروی کوچکتر بريتانيايی از رل جنگی به رل آموزشی و دادن پشتيبانی به سربازان عراق و افسران پليس اين کشور تغيير خواهد کرد.

آقای براون همچنين امروز (دوشنبه) به پارلمان بريتانيا گفت مترجم های عراقی و اشخاصی که بمدت يکسال يا بيشتر به نيروهای بريتانيايی در عراق کمک کردند کم مالی دريافت خواهند کرد تا يا در داخل عراق جابجا شوند، يا به جای ديگری در منطقه کوچ کنند و يا در برخی موارد به بريتانيا مهاجرت نمايند.

از زمان حمله سال ۲۰۰۳ به رهبری آمريکا تاکنون ده ها هزار عراقی برای نيروهای نظامی ائتلاف کار کردند. بسياری از ايشان بخاطر اين همکاری ها از سوی افراطيون مورد تهديد های جانی قرار گرفته اند، و چندين نفرشان بخاطر کمک دادن به نيروهای ائتلاف از طرف شورشيان کشته شده اند.

اعضای ائتلاف نظير اسپانيا و لهستان به ده ها عراقی که برايشان کار می کردند پناهندگی داده اند. پيشتر از اين ها، ايالات متحده متعهد شد تا پايان سال جاری به ۷,۰۰۰ نفر پناهندگی اعطا کند.

XS
SM
MD
LG