لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۱

معاون نخست وزير اسرائيل تقسيم اورشليم را پيشنهاد کرد


يک مقام عاليرتبه دولت اسرائيل پيشنهاد کرده است که در ازای برسميت شناخته شدن الحاق نواحی کليمی نشين اورشليم به اسرائيل از سوی جامعه بين المللی، اسرائيل کنترل مناطق عرب نشين اورشليم را به فلسطينيان تسليم کند.

معاون نخست وزير اسرائيل، خايمه رامون، اين اظهارات را امروز (دوشنبه) در گفتگويی با راديو اسرائيل عنوان نمود. وی جزئياتی در مورد چگونگی تقسيم اورشليم ارايه نکرد، اما گفت صحبت در مورد رها کردن کنترل اسرائيل بر نواحی قديمی شهر، که ابنيه مقدس کليميان، مسلمانان، و مسيحيان را در خود جای داده، هنوز زود است.

موقعيت اورشليم يکی از حساس ترين موضوعات در اختلافات اسرائيل و فلسطينيان است، و احتمال می رود که ماه آينده در کنفرانس آمريکا در باره صلح خاورميانه مورد گفتگو قرار گيرد.

موضع رسمی اسرائيل اين است که اورشليم را در کليتش به عنوان پايتخت اسرائيل می شناسد. فلسطينيان می خواهند پايتخت خود را در بخش شرقی شهر بنا کنند که در جنگ ۱۹۶۷ بدست اسرائيل افتاد.

در خشونت های امروز (دوشنبه) بگفته شاهدان فلسطينی هواپيمای نظامی اسرائيل در حمله ای به نوار غزه هفت نفر را مجروح کرد. ارتش اسرائيل می گويد هدف اين حمله هوايی شبه نظاميان فلسطينی بودند که به جنوب اسرائيل موشک پرتاب می کردند. شامگاه ديروز (يکشنبه) شبه نظاميان از غزه شش موشک به داخل اسرائيل پرتاب کردند، که همگی در فضای آزاد در دشت اصابت کرد و خساراتی ببار نياورد.

XS
SM
MD
LG