لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۳

ژاپن پايان دادن به حمايت دريائی از ماموريت ائتلاف در افغانستان را بررسی ميکند


حزب حاکم ژاپن پيشنهادی را برای کاهش نقش خود در ماموريت سوخت رسانی در اقيانوس هند ارائه داده است که تمديد حمايت از جنگ تحت رهبری آمريکا در افغانستان را به خطر می اندازد.

ماساهيکو کومورا وزير امورخارجه ژاپن امروز، يکشنبه، گفت پيشنهاد حزب ليبرال دمکرات ، سوخت رسانی به کشتی های جنگی مامور حمايت از عمليات زمينی در افغانستان را معلّق ميکند.

نيروی دريائی ژاپن در شش سال گذشته اين سوخت رسانی را بعهده داشته است.

بموجب پيش نويس لايحه ای که روز جمعه تسليم اپوزيسيون شد نيروی دفاع دريائی ژاپن فراهم کردن سوخت و آب آشاميدنی برای کشتی های گشت زنی ائتلاف در اقيانوس هند را محدود ميکند.

هدف حزب حاکم از ارائه اين پيشنهاد کسب حمايت قانونگزاران مخالفی است که ميگويند جنگ تحت رهبری آمريکا در افغانستان فاقد ماموريت و مصوبه ای از سوی سازمان ملل متحد است .

مخالفين همچنين ميگويند درگيری ژاپن در اين عمليات با قانون اساسی کشور که برپايه اجتناب از عمليات جنگی است مغايرت دارد.

قانونی که اين عمليات را مجاز شناخته بود ، روز اول نوامبر منقضی ميشود.

وزير امورخارجه ژاپن با تاکيد بر اهميت اقيانوس آرام به عنوان مسير عبور بخش عمده ای از نفت مورد نياز جهان، از نقش ژاپن دفاع کرده بود. اما مخالفين ميگويند اتهامات حاکی از انتقال سوخت فراهم شده توسط ژاپن برای نيروهائی که در عراق می جنگند، و نه فقط برای عمليات در افغانستان که قانونا مجاز شناخته بود، موجبی برای نگرانی آنها بوده است.

پيشنهاد امروز، يک روز پس از آن داده شد که يک روزنامه ژاپنی مدعی شد ژاپن خود را برای فراخواندن تانکرهای نفت کش تا قبل از اول نوامبر آماده ميکند.

به گزارش وزارت امورخارجه ژاپن، ارزش سوختی که اين کشور برای نيروهای ائتلاف فراهم کرده است به صد و شصت و هشت ميليون دلار ميرسد.

XS
SM
MD
LG