لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۲

ادعای احمدی نژاد به آزادی بيان و آکادميک در ايران


ادعای احمدی نژاد به آزادی بيان و آکادميک در ايران
ادعای احمدی نژاد به آزادی بيان و آکادميک در ايران

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران ادعا می کند که در کشور متبوع او آزادی بیان و آزادی آکادمیک وجود دارد. او حتی این ادعای باطل را در هنگام سخنرانی در دانشگاه کلمبیا تکرار کرد.

این سخنان برای بسیاری از ایرانیان جدید است. آنها به خوبی از میزان سرکوبگری رژیم روحانیان با خبرند. اکبر محمدی یکی از صدها دانشجوی دستگیر شده برای شرکت در اعتراضات دانشجوئی در دانشگاه تهران در سال ۱۹۹۹ بود. محمدی بعد از چند سال شکنجه بیرحمانه و در حالیکه به ابتدائی ترین تسهیلات پزشکی دسترسی نداشت، در سال ۲۰۰۶ در زندان اوین درگذشت.

احمد باطبی نیز یکی از رهبران سابق دانشجوئی بود که بخاطر چاپ عکس او بر روی جلد مجله اکونومیست در حالیکه پیراهنی خون آلود را بدست داشت، مشهور شد. آقای باطبی هنوز در زندان اوین است و گفته می شود بدلیل شکنجه در وضعیت روانی و جسمانی وخیمی بسر می برد.

مجید توکلی، احمد قصابان و احسان منصوری رهبران دانشجوئی از دانشگاه امیر کبیر تهران هستند، محلی که احمدی نژاد هنگام حضور در آن در سال ۲۰۰۶ توسط دانشجویان "هو" شد. این دانشجویان نیز در اوین زندانی اند و خانواده آنها می گویند هر سه نفر مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بمنظور ترغیب آنها به اعترافات دروغین در خصوص اعمالِ ضد دولتی، به زندان انفرادی انداخته شده اند.

به همین صورت ده ها استاد دانشگاه در سراسر ایران بدلیل عدم پیروی کافی از راهبری های رژیم جمهوری اسلامی، به زور بازنشسته شده اند.

اخیرا دعوتنامه ای برای پرزیدنت بوش از طرف دانشگاه فردوسی مشهد فرستاده شده است. گوردون جاندور، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در پاسخ این دعوتنامه اظهار کرد: "پرزیدنت بوش امیدوار است به ایرانِ دموکراتیک سفر کند، ایرانی که رهبران آن آزادی بیان و اجتماعات را برای تمام اتباع آنکشور فراهم کنند، ایرانی که رهبران آن برای قربانیان هالوکاست سوگواری کنند، نه آنکه در پی محو اسرائیل باشند."

XS
SM
MD
LG