لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۷

فرانسه ترکيه خواستارعضويت دراتحاديه اروپا را شريکی مهم می شناسد


برنارد کوشنر وزير امورخارجه فرانسه در چارچوب تلاش برای کاستن ازتشنج ناشی از مخالفت فرانسه با عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا، از ترکيه به عنوان شريکی مهم ياد کرده است.

در همين حال علی باباجان وزير امورخارجه ترکيه در پی مذاکراتی که در آنکارا با همتای فرانسوی اش داشت، بر عزم ترکيه در پيگيری اصلاحات همزمان با دنبال کردن درخواست عضويت در اتحاديه اروپا تاکيد گذاشت.

نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه بارها در باره عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا ابراز ترديد کرده است و ميگويد بخش عمده ای از خاک ترکيه در آسيا قراردارد نه در اروپا. رهبر فرانسه بيشتر بر مناسبات نزديک ميان اتحاديه اروپا و ترکيه در چارچوب يک توافق همکاری و مشارکت تاکيد گذاشته است.

آقای کوشنر در سفر يک روزه خود به ترکيه همچنين با عبدالله گل رئيس جمهوری و رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه نيز ملاقات کرد.

قرار بود در ملاقات های امروز اختلاف نظر های دو کشور بر سر قطعنامه ای که سال گذشته در پارلمان ترکيه به تصويب رسيد و تکذيب کشتار ارامنه توسط دولت عثمانی را يک جرم می شناسد، نيز مطرح شود.

محققين غربی ميگويند يک ميليون و پانصد هزار ارمنی در جريان کوچ دادن اجباری شان توسط دولت عثمانی، که از سال ۱۹۱۵ به اجرا گذاشته شد، کشته شدند.

ترکيه ميگويد جمعيتی بزرگ از مسيحيان ارمنی و مسلمانان آن کشور در جريان نبرد هائی قومی جان سپردند که همزمان با سقوط امپراطوری عثمانی بوقوع پيوست .

XS
SM
MD
LG