لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

بمب جاده ای شهردار شيعه مذهب شهرکی واقع در جنوب بغداد را کشت


بگفته مقامات عراقی امروز (پنجشنبه) انفجار يک بمب جاده ای در جنوب بغداد دستکم نه نفر، منجمله يک سياستمدار اهل تشيع و چهارتن از محافظان وی، را از بين برد.

مقامات می گويند عباس حسن خفاجی، شهردار اسکندريه، و چهارتن از محافظانش در حالی که صبح امروز بطرف محل کارش می رفت به قتل رسيد. وی عضو حزب الدعوه نخست وزير نوری المالکی و همچنين عضو شورای عالی اسلامی عراق بود. ساکنان اسکندريه مخلوطی از شهروندان اهل تسنن و اهل شيعه هستند.

در رويدادی ديگر، بگفته پليس بغداد، انفجار بمب کارگذاشته شده در داخل يک اتومبيل در ناحيه جنوبی زعفرانيه چهارنفر را کشته و هشت تن ديگر را مجروح کرد.

در رويداد جداگانه ای، يکی از اعضای پارلمان عراق پس از آنکه ظاهرا در يک جلسه القاعده شرکت کرده بود اکنون در بازداشت نيروهای امريکايی بسر می برد. ارتش آمريکا نام اين قانون گذار عراقی را فاش نکرد، ليکن يک سخنگوی پارلمان عراق گفت نائف جاسم محمد، نماينده مجلس عراق، ديروز (چهارشنبه) در جريان يک مراسم عزاداری در شمال عراق بازداشت شد. جاسم محمد عضو بلوک اهل تسنن مجلس نمايندگان عراق است.

ارتش آمريکا می گويد در طی عمليات جداگانه ای در مرکز و شمال عراق، نيروهای ائتلاف شش تروريست را کشته و ۱۳ مظنون را دستگير کردند. ارتش همچنين گفته است سه شنبه گذشته يک پشتيبان مالی فعاليت های تروريستی و همچنين فرمانده گروهی از تشکيلات القاعده در عراق در حملات جداگانه ای در اطراف بغداد دستگير شده اند.

طبق بيانيه ارتش، اطلاعات بدست آمده نشان می دهد که فرد حامی فعاليت های تروريستی، با استفاده از شرکت تجارتی اش، مبلغی معادل ۵۰,۰۰۰ دلار درماه به تشکيلات القاعده در عراق می داده است. همچنين اعتقاد بر اين است که وی در طی ماه های گذشته يکصدهزار دلار که بطور قاچاق از سوی حاميان تروريسم از مصر، سوريه، و مصر ارسال می شده را دريافت کرده است.

در رويداد ديگری، مقامات عراقی گفتند که اعدام علی حسن المجيد، از بستگان صدام حسين که به «علی شيميايی» معروف شده بود، را به تعويق انداخته اند.

مجيد بخاطر دست داشتن در کشتار بيش از ۱۸۰,۰۰۰ عراقی کرد در سال های دهه ۱۹۸۰ميلادی به جرم نسل کشی محکوم به اعدام شد. ماه گذشته دادگاه استيناف عراق حکم به ابقای حکم اعدام ظرف ۳۰ روز داد. اين مهلت امروز به پايان می رسد.

XS
SM
MD
LG