لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

کنفرانس تاريخی سران دو کره با توافق برای صلح وکنارگذاشتن خصومت پايان گرفت


رئيس جمهوری کره جنوبی، نومو- هيون ( Roh Moo-hyun ) و رهبر کره شمالی، کيم جونگ ايل، (Kim Jong IL ) با امضای موافقتنامه ای برای ارتقای صلح و پيشرفت در شبه جزيره کره، به اجلاس تاريخی سران دو کشور در پيونگ يانگ پايان داده اند.

آقای Kim و آقای Roh امروز در اعلاميه ای مشترک گفتند موافقت کرده اند برای پيمان صلحی تلاش کنند که جايگزين قرارداد آتش بسی شود که به جنگ ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ کره پايان داد.

دو رهبر موافقت کردند که برای پايان دادن به خصومت نظامی و کاهش تشنج و اختلافات همکاری نزديک داشته باشند.

دو رهبر همچنين توافق کردند که برای رسيدن به اين هدفها، از چين و آمريکا نيز دعوت کنند تا به مذاکرات با آنان ملحق شوند.

دو طرف همچنين با انجام تلاش های مشترک برای اطمينان از عملی شدن توافق شش جانبه در مورد برچيدن برنامه تسليحات اتمی کره شمالی تا پايان سال جاری، موافقت کردند.

سخنگوی رياست جمهوری کره جنوبی ميگويد دو رهبر اعلاميه مرتبط با روندی را امضاء کرده اند که می تواند به اقدام کره شمالی در رها کردن تمامی برنامه ای اتمی اش منجر شود.

وی گفت شمال و جنوب همچنين توافق کرده اند برای عملی ساختن دو توافق حاصل از مذاکرات اتمی چند مليتی همکاری کنند تا مسئله اتمی در شبه جزيره کره را برطرف سازند.

مقامات کره جنوبی ميگويند اين نخستين باری است که آقای Kim امضای خود را روی سندی گذاشته است که با مسئله اتمی ارتباط دارد.

دو طرف ميگويند در نظر دارند در آينده جلساتی متعدد در سطح سران برگزار کنند، و قول دادند حمل و نقل تجاری را از سربگيرند، و در قلمرو آبی مورد اختلاف خود يک محدوده مشترک ماهيگيری بوجود بيآورند.

در واشنگتن سخنگويان کاخ سفيد و وزارت امورخارجه آمريکا بر نقش مذاکرات شش جانبه در تلاش برای دگرگونی در مناسبات ميان دو کره و جهان تاکيد گذاشتند.

اجلاس اين هفته سران نخستين اجلاس سران دو کره طی هفت سال اخير بود. اين اجلاس در عين حال دومين اجلاس سران دو کشور پس از جنگ پنجاه و پنج سال پيش کره بود.

موافقت نامه آتش بسی که به جنگ پايان داد توسط چين، کره شمالی و نيروهای بين المللی تحت فرماندهی آمريکا امضاء شده است.

XS
SM
MD
LG