لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۶

امسال بيش از ۱۰۰نفر از نيروهای بین المللی وابسته به ناتو در افغانستان کشته شده اند


سخنگوی نیروی بین المللی کمکهای امنیتی وابسته به سازمان ناتو در افغانستان اعلام کرد از آغاز سال جاری تاکنون بیش از یکصد سرباز این نیرو کشته شده اند.

سرگرد چارلز انتونی سخنگوی نیروی بین المللی کمکهای امنیتی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت «شمار تلفات سربازان وابسته به این نیرو از آغاز سال جاری مسیحی، یعنی ظرف نُه ماه، اندکی بیش از یکصد تَن بوده است که در راه انجام وظیفه جان باخته اند.»

سرگرد آنتونی از اظهار نظر در مورد شمار زخمیها خودداری کرد و گفت ارتش معمولاً موفقیت و عدم موفقیت درگیریها را افشا نمیکند.

اینک، پس از شش سال که از سرنگونی طالبان در افغانستان گذشته است، شدت خشونت ناشی از شورش در در این کشور، رو به افزایش است.

بر اساس ارقام جمع آوری شده بوسیله خبرگزاری اسوشیتد پرس، در سال جاری بیش از ۴۵۰۰ نفر، که بیشتر آنها ستیزه جو بوده اند، کشته شده اند.

با اینحال سرگرد انتونی بر این نکته پای میفشارد که اگر چه ارتش نمیتواند پیش بینی کند که برنامه ِ امسال طالبان چیست با اینهمه «سازمان ناتو میکوشد دستاوردهای بهار و تابستان امسال را، که بیرون راندن طالبان از محلهای استقرار آنها است، حفظ کند.»

سازمان ملل متحد در ماه اوت در گزارشی نوشت سال جاری خشونت آمیزترین سال از زمان سقوط طالبان بوده است. از سوی دیگر، به دلیل وجود آشوب و نیز فساد مقامات دولتی، میزان کشت تریاک به رقم بی سابقه ای رسیده است. در حال حاضر افغانستان تقریبا تمام تریاک جهان را تولید میکند و اعتقاد بر این است که طالبان در منافع حاصل از فروش آن سهم دارد.

XS
SM
MD
LG