لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۹

تاکنون ۸۰ درصد آرای انتخابات پارلمانی اوکراين مورد شمارش قرار گرفته است


کميته برگزار کننده انتخابات اوکراين می گويد که حزب حاکم نخست وزير، ويکتور يانوکوويچ، در انتخابات پارلمانی روز يکشنبه (ديروز) به ميزان کمی از رقيب انتخاباتی پيشی گرفته است.

اکنون که ۸۰ درصد آرای انداخته شده در صندوق ها شمرده شده اند، مقامات انتخاباتی ۵/۳۲ در صد آرا را به حزب آقای يانوکوويچ (حزب مناطق) داده اند.

کميته برگزار کننده انتخابات می گويد ائتلاف اپوزيسيون برهبری جوليا تيموشنکو تقريبا ۳۱ درصد آرا را به خود اختصاص داده است. حزب رئيس جمهوری، اوکراين ما، تقريبا ۱۵ درصد آرا را در اختيار دارد.

رئيس جمهوری، طی سخنان تلويزيونی امروز (دوشنبه) نسبت به تاخير در شمارش آرا در مناطق جنوبی و شرقی کشور، مناطقی که آقای يانوکوويچ از حمايت زيادی برخوردار است، ابراز نگرانی نمود. وی از امکان تقلب در آرا صحبت بميان آورد و دستور مبنی بر رسيدگی فوری به موارد گزارش شده صادر کرد.

بامداد امروز ناظران بين المللی انتخابات اوکراين گفتند عليرغم اينکه مشکلاتی در فهرست رای دهندگان انتخابات روز يکشنبه پيش آمد، لاکن اين انتخابات آزاد و رقابتی بود.

سازمان امنيت و همکاری های اروپا امروز اعلام کرد که انتخابات در اوکراين بطور عمده در حد استانداردهای دمکراتيک بين المللی برگزار شد.

آقای يانوکوويچ به تلويزيون اوکراين گفت که اين نتايج به وی اجازه تشکيل کابينه جديد را می دهد. اما خانم تيموشنکو گفت وی از ويکتور يوشچنکو، رئيس جمهوری، خواهد خواست تا بگذارد که وی دولت جديد را تشکيل دهد.

خانم تيموشنکو گفت که حزب وی به حزب رئيس جمهوری ملحق خواهد شد، ائتلافی که درصد بيشتری از آرا را نسبت به نخست وزير خواهد داشت.

آقای يوشچنکو و خانم تيموشنکو در «انقلاب نارنجی»، قيام های سال ۲۰۰۴ که در برابر انتخابات رياست جمهوری که آقای يانوکوويچ از آن پيروز درآمد، متحد يکديگر به حساب می آمدند. آقای يوشچنکو در نتيجه بازشمارش آرا مجددا به رياست جمهوری رسيد و خانم تيموشنکو را به نخست وزيری برگزيد اما چندی بعد او را عزل کرد.

XS
SM
MD
LG