لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

بشار اسد: جنگنده های اسرائيل به يک ساختمان نظامی متروکه حمله کردند


رئيس جمهوری سوريه، بشار اسد، در مصاحبه ای با بی بی سی امروز (دوشنبه) گفت که ماه گذشته هواپيماهای جنگنده اسرائيلی به ساختمانی که وی او را «ساختمان نظامی متروکه» ناميد در سوريه حمله کرده و سوريه حق تلافی کردن را برای خود محفوظ می دارد.

اين نخستين بار است که رئيس جمهوری سوريه در مورد واقعه حمله جنگنده های اسرائيلی به خاک سوريه در ۱۵ شهريور بطور علنی اظهار نظر می کند. آقای اسد ابراز داشت که اين حمله هوايی نشان می دهد که، بقول وی، اسرائيل «بطور غريزی با صلح سر ناسازگاری دارد».

سوريه اعلام کرد جنگنده اسرائيلی به حريم هوايی سوريه تجاوز کرده است. گزارش های تائيد نشده ای مبنی بر حمله مخفيانه هواپيماهای اسرائيلی به تاسيسات هسته ای سوريه وجود دارند.

آقای اسد گفت سوريه راه های مختلفی برای تلافی اين عمل اسرائيل دراختيار دارد، منجمله گزينش های سياسی. وی گفت تلافی به معنی «موشک در برابر موشک و بمب در برابر بمب» نيست.

وی همچنين گفت سوريه در نظر ندارد در کنفرانس آمريکا درباره خاورميانه که در ماه آينده برگزار می شود شرکت کند، مگر اينکه درخواست سوريه مبنی بر بازگرداندن بلندی های جولان، که اسرائيل در جنگ سال ۱۹۶۷ آن را به تسخيرخود درآورد، در دستور کار اين کنفرانس منظور گردد.

آقای اسد همچنين گفت دولت متبوع وی برای تصميم گيری درمورد شرکت در اين کنفرانس محتاج شفافيت بيشتری پيرامون دستورکار آن است.

ايالات متحده آمريکا خواستار برگزاری کنفرانس ماه نوامبر بمنظور احيای روند صلح خاورميانه شده است، و گفته است در نظر دارد از سوريه و ساير دول عرب نيز برای شرکت در اين کنفرانس دعوت به عمل آورد.

XS
SM
MD
LG