لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۰

حراج قطعات هواپیمای کنکورد


محمد رضا شاهيد خبرنگار بخش فارسی صدای آمريکا از پاريس گزارش ميدهد:

از روزجمعه تا یکشنبه شب در دو سالن، واز جمله در شهر تولوز، هشتصد وسی وپنج قطعه از یک فروند هواپیمای کنکورد حراج ميشود . قیمت هر قطعه از بیست تا سی هزار یورو تعین شده اما بطور یقین این قیمت ها درزمان حراج تغییر خواهد کرد. آقای مارک لاباوب میگوید کنکورد یک حماسه موفق بود.

هواپیمای سوپر سونیک کنکورد از لحظه تولد جاذبه ای متفاوت داشت. این هواپیما با سرعت بیش از دو هزار کیلومتر در ساعت ، درارتفاع شانزده هزاروهفتصد متری پرواز میکرد، وهر بار سه خلبان و کمک خلبان با هشت خدمه پرواز در هواپیما حضور داشتند.

در سی سال عمراین هواپیمای شصت ودو متری نام افراد مشهوری بعنوان مسافر بچشم میخورد واولین پروازآزمایشی کنکورد روزدوم مارس سال هزارونهصد وشصت ونه بمدت بیست ونه دقیقه انجام گرفت . اولین پروازبا مسافردر روز بیست وشش ژانویه سال هزارو نهصد هفتاد وچهار در مسیر پاریس ریو دو ژانیرو انجام شد .

در ابتدا هفتاد وچهار فروند هواپیما توسط شانزده کمپانی معتبر جهان از جمله ایران سفارش داده شده بود ، اما کمی بعد امریکا و سا یرکمپانی ها سفارشات خود را پس گرفتند و در نتیجه دو شریک اصلی ار فرانس وبریتیش ایرویز از این هواپیما ها برای پرواز های خود استفاده کردند .

در طول سه دهه پرواز هواپیماهای کنکورد ، این هواپیما علاقمندان زیادی پیدا کرد اما قیمت گران بلیط آن ، اجازه پرواز را به همه کس نمیداد . سانحه هواپیمای کنکورد در بیست وپنجم ژوئیه سال دو هزار با یکصد ونه سرنشین اولین تردید ها را فراهم ساخت و در سی ویکم ماه مه سال دو هزار و سه آخرین پرواز مسافرتی کنکورد برای ار فرانس وشش ماه دیرتر برای بریتیش ایرویز ثبت گردید . از آن زمان کنکورد یگر بر روی زمین ماند .

در پائیز دو هزاروشش، خواننده مشهور فرانسوی میشل ساردو ترانه ای بنام کنکورد را اجرا کرد.

بار ها کسانی که امکانات مالی شان به آنها اجازه میداد با کنکورد به مسافرت دور جهان پرداختند . فرانسوا میتران اغلب سفرهای خود به مسیرهای دور را با هواپیمای کنکورد انجام میداد. هم اکنون یک فروند هواپیمای کنکورد ، در کنار جاده ای که به فرودگاه شارل دو گل منتهی میشود بصورت سمبلیک جا سازی شده است .

در سالن حراج آقای لاسرتکنیسن شصت و دو ساله که عمرش را در کنار کنکورد گذرانده یکی از اولین حاضران است .کلکسیونر ها همگی آمده اند ، ساکت وبا هیجانی که نمیخواهند دیده شود ، شمارشان در ابتدای صبح دویست وپنجاه نفر گزارش شده است . امروز برف پا ک کن هواپیما به سه هزارو سیصد یورو در حراج فروخته شد .

در باره هواپیمای کنکورد بی اغراق صد ها جلد کتاب های متنوع چاپ شده اما بی گمان اگر کتابی در باره حراج امروز نوشته میشد میتوانست غمگین ترین آن باشد

XS
SM
MD
LG