لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

رئيس جمهورطرفدارغرب و نخست وزير طرفدار روسيه در اوکراين زورآزمائی ميکنند


رای دهندگان در اوکراين امروز، يکشنبه ، برای انتخاب پارلمانی جديد در انتخابات پيش از موعدی رای دادند که هدف آن پايان بخشيدن به يک بن بست چند ماهه سياسی است.

ويکتور يوشچنکو رئيس جمهوری متمايل به غرب برای پايان بخشيدن به مبارزه قدرت يک ماهه با ويکتور يانوکويج، نخست وزير طرفدار روسيه، خواستار اين انتخابات شده بود.

رئيس جمهوری قدرت را با رقيب خود در ائتلافی متشنج تقسيم کرده است که امسال شاهد قدرت گرفتن حزب نخست وزير در قوه مقننه بوده است.

نظر سنجی های پيش از رای گيری حاکی از آن است که بلوک نخست وزير ممکن است سهم عمده ای از آرا را کسب کند، اما اين سهم تا آن حد نخواهد بود که بتواند به اکثريت پارلمانی دست يابد.

رئيس جمهوری اميدوار است ميان حزب خود و حزب نخست وزير سابق، يوليا تيموشنکو، ائتلافی بوجود آورد.

بيش از سه هزار ناظر از هفده کشور برای نظارت بر انتخابات به اوکراين رفته اند. دست کم پنجاه درصد از سی و هفت ميليون رای دهنده واجد شرايط بايد رای داه باشند تا انتخابات معتبر شناخته شود.

آقای يوشچنکو در آستانه رای گيری گفت رای دهندگان در برابر انتخاب هرج و مرجی سياسی، يا آينده ای بهتر قرار گرفته اند.

اعتراضات عظيم مردم، موسوم به انقلاب نارجی در سال ۲۰۰۴، آقای يانوکويج را وادار ساخت با انجام انتخاباتی مجدد که به شکست وی در مقابل آقای يوشچنکو منجر شد موافقت کند.

آقای ياکونويج گرچه در انتخابات دوم بازنده شد اما در سال ۲۰۰۶ پس از آنکه حزب وی توانست در آخرين انتخابات پارلمانی بيشترين آرا را کسب کند با احراز مقام نخست وزيری به قدرت بازگشت.

XS
SM
MD
LG