لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۱

شاهدان از توسل پليس پاکستان به باتون و گاز اشک آور عليه وکلای دادگستری خبر ميدهند


شاهدان در پاکستان ميگويند پليس برای متفرق ساختن دست کم دويست وکيل دادگستری که به کانديدائی پرويز مشرف رئيس جمهوری برای تجديد انتخاب در انتخابات هفته آينده رياست جمهوری اعتراض ميکردند، از باتون و گاز اشک آور استفاده کرده است.

معترضين امروز، شنبه، هنگامی که ميخواستند از مقر ديوانعالی به سوی ساختمان کميسيون انتخابات راهپيمائی کنند با پليس درگير شدند.

کميسيون انتخابات امروز فقط صلاحيت شش نفر از چهل و سه متقاضی کانديدائی در انتخابات رياست جمهوری را تائيد کرد. وجيه الدين احمد، قاضی بازنشسته، و امين فهيم، معاون حزب مردم بی نظير بوتو نخست وزير پيشين پاکستان جزو کانديداهائی هستند که به رقابت با ژنرال مشرف برخاسته اند.

اعضای پارلمان، و نمايندگان مجامع قانونگزاری استانی، قرار است شنبه آينده برای انتخاب رئيس جمهوری تشکيل جلسه بدهند.

ديوانعالی روز جمعه عرضحال های اعتراض به اقدام ژنرال مشرف برای تجديد انتخاب به مقام رياست جمهوری را رد کرد، که به وی اجازه ميدهد با حفظ مقام فرماندهی ارتش در انتخابات رياست جمهوری شرکت کند. وکلای دادگستری مخالف گفته اند از اين حکم فرجام خواهند خواست.

ديوانعالی ميگويد تصميم گيری در مورد عرضحال ها در محدوده صلاحيت آن ديوان نيست و چنين اقدامی را در صلاحيت کميسيون انتخابات دانسته است.

وکلای دادگستری مخالف دولت، و حاميان اپوزيسيون، در مقابل ساختمان ديوانعالی عليه حکمی که اين ديوان داده بود شعار سردادند. شوکت عزيز نخست وزير پاکستان از اين حکم استقبال کرده است.

ژنرال مشرف گفته است اگر در رقابت برای تجديد انتخاب به مقام رياست جمهوری پيروز شود از فرماندهی ارتش کنار ميرود، و در غير اينصورت مقام فرماندهی ارتش را حفظ خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG