لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۹

تلاش کشورها در متقاعد کردن جمهوری اسلامی در توقف فعاليتهای مشکوک هسته ای


بسیاری از کشورها در تلاش برای متقاعد کردن ایران به پذیرش درخواست شورای امنیت سازمان ملل در دست برداشتن از فعالیتهای مشکوک هسته ای در زمینه دستیابی به تکنولوژی سلاحهای اتمی هستند.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی اعلام داشت: «پرونده هسته ای ایران» بسته شده است. اما به واقع پرونده هسته ای ایران همچنان گشوده و در دستور کار قرار دارد.

در ژوئن ۲۰۰۶ ایالات متحده همراه با بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان در ازای توقف فعالیتهای غنی سازی اورانیوم در ایران، پیشنهاد توسعه همکاریها و کمکهای اقتصادی خود را به آن کشور ارائه دادند. همزمان با این پیشنهاد، خانم کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه ایالات متحده پیشنهاد شرکت در مذاکرات با نمایندگان ایران را داد. این حضور منوط به توقف فعالیتهای مشکوک هسته ای ایران بود.

تام کیسی معاون سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده ۲۶ سپتامبر اعلام داشت این پیشنهاد همچنان به قوت خود باقی است و ما آماده شرکت در مذاکرات هستیم:
**** این یک موقعیت خوب برای ایران است تا به آنچه مدتهاست در پی دستیابی به آن هستند برسند. رسیدن به فناوری صلح آمیز هسته ای از طریق مذاکره با جامعه جهانی. و همه آن چیزی است که مورد درخواست آنان از جامعه جهانی و مذاکره بر سر اطمینان بخشی به جامعه جهانی است که فعالیتهای هسته ای آنان صلح آمیز است و پوششی برای رسیدن به سلاحهای نظامی نیست. پیش از این نیز تحریمهای سازمان ملل در مورد ایران وضع شده است.

آقای کیسی می گوید: اگر ایران به درخواستهای شورای امنیت به منظور پایان دادن به غنی سازی اورانیوم پاسخ مثبت ندهد باید با پیامدهای زیانبار این تحریمها روبرو شود:
**** تحریمهای شورای امنیت، تحریمهای ایالات متحده و شماری از کشورهای اروپایی و احتمالاً تحریمهای اتحادیه اروپا، و نظارت و فشار بر شرکتهای خصوصی که با ایران دادوستد دارند، همه به زیان مردم ایران تمام می شود.

نیکلاس برنز معاون وزرات امور خارجه آمریکا می گوید: محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران به طرزی وحشتناک در اشتباه است اگر فکر می کند که جامعه جهانی عمل آنان در ادامه فعالیتهای مشکوک هسته ای را فراموش می کند. شورای امنیت هرگز فعالیتهای غنی سازی اورانیوم را در نطنز نادیده نخواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG