لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

قدرت های جهان اقدام برای تحريم های تنبيهی جديد اتمی عليه تهران را تا نوامبر به تعويق انداختند


شش قدرت جهان موافقت کرده اند اقدامات مربوط به تصويب قطعنامه ای جديد در سازمان ملل متحد برای تحريم های تنبيهی بيشتر عليه جمهوری اسلامی ايران بر سر برنامه اتمی جنجالی تهران را تا ماه نوامبر به تعويق بياندازند.

قدرت های جهان امروز، جمعه، با انتشاراطلاعيه ای گفتند موافقت کرده اند در ماه نوامبر خواستار سومين مجموعه تحريم های تنبيهی عليه جمهوری اسلامی شوند، مگر آنکه تا آن زمان ازاقدامات ديپلماتيک برای حل و فصل اختلاف نتيجه ای مثبت حاصل شده باشد.

کاندو ليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا و همقطارانش از فرانسه، بريتانيا، آلمان، روسيه و چين، نيز خاويه سولانا مسئول امور خارجی اتحاديه اروپا، در جلسه ای که در نيويورک داشتند، اين تصميم را اتخاذ کردند.

آمريکا، فرانسه و بريتانيا از وضع تحريم های تنبيهی جديد عليه جمهوری اسلامی ايران، برای امتناع از تعليق در برنامه غنی سازی اورانيوم جانبداری ميکنند، که خواست شورای امنيت سازمان ملل متحد است. اما روسيه و چين ميگويند بهتر است به تهران برای همکاری با آژانس بين اللملی انرژی اتمی فرصتی بيشتر داده شود تا مسائل مبهم و ناشی از برنامه اتمی اش را روشن کند.

سرگئی لاوروف وزير امورخارجه روسيه روز پنجشنبه گفت مسکو خواستار بررسی گزارش جديد آژانس بين المللی انرژی اتمی در باره جمهوری اسلامی ايران است که بايد تا قبل از پايان سال جاری ارائه شود.

آمريکا و متحدانش تهران را متهم کرده اند که زير سرپوش يک برنامه غير نظامی اتمی دنبال توليد تسليحات اتمی است. تهران اين اتهام را تکذيب ميکند.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران هفته گذشته به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت برنامه اتمی تهران صلح‌آميز و شفاف است.

XS
SM
MD
LG