لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۸

قدرت های جهان مجددا پرونده اتمی تهران را در نيويورک باز کرده اند


قدرت های جهان در نيويورک تشکيل جلسه داه اند تا اختلاف نظرهای خود در مورد تحريم های تنبيهی سخت تر عليه جمهوری اسلامی ايران را بر سر برنامه اتمی جنجالی اش کم کنند.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا اين جلسه را، که با حضور همقطارانش از چهار کشور ديگر تشکيل دهنده اعضای دائمی شورای امنيت، شامل بريتانيا، فرانسه، روسيه و چين، بعلاوه آلمان، تشکيل شده است، پيش می برد.

خاويه سولانا مسئول امورخارجی اتحاديه اروپا نيز در جلسه حضور دارد.

آمريکا، فرانسه و بريتانيا از وضع تحريم های تنبيهی جديد عليه جمهوری اسلامی ايران، برای امتناع از تعليق در برنامه غنی سازی اورانيوم جانبداری ميکنند، که خواست شورای امنيت سازمان ملل متحد است. اما روسيه و چين ميگويند بهتر است به تهران برای همکاری با آژانس بين اللملی انرژی اتمی فرصتی داده شود تا مسائل مبهم و ناشی از برنامه اتمی اش را روشن کند.

سرگئی لاوروف وزير امورخارجه روسيه روز پنجشنبه گفت مسکو خواستار بررسی گزارش جديد آژانس بين المللی انرژی اتمی در باره جمهوری اسلامی ايران است که بايد تا قبل از پايان سال جاری ارائه شود.

آمريکا و متحدانش تهران را متهم کرده اند که زير سرپوش يک برنامه غير نظامی اتمی دنبال توليد تسليحات اتمی است. تهران اين اتهام را تکذيب ميکند.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران هفته گذشته به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت برنامه اتمی تهران صلح آميز و شفاف است.

XS
SM
MD
LG