لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

ديوانعالی پاکستان تلاش مشرف را برای تجديد انتخاب به مقام رياست جمهوری مجاز شناخت


ديوانعالی پاکستان حکم داده است که پرويز مشرف رئيس جمهوری آن کشور ميتواند ضمن داشتن مقام فرماندهی ارتش خواستار تجديد انتخاب خود به مقام رياست جمهوری شود.

حکم ديوانعالی که نه قاضی دارد، و امروز، جمعه، صادر شد عرضحال هائی را رد ميکند که تلاش ژنرال مشرف برای تجديد انتخاب را مورد سئوال قرار داده بود

Rana Bhagwadas رئيس ديوانعالی گفت قضات عرضحال ها را قابل بررسی تشخيص نداند.

ژنرال مشرف روز پنجشنبه رسما کانديدائی خود را برای تجديد انتخاب به مقام رياست جمهوری در رای گيری ششم اکتبر به ثبت رساند. دو کانديدای مخالف نيز ثبت نام کرده اند.

صدها پليس و نيروی امنيتی برای مقابله با تظاهرات جديد عليه تصميم ژنرال مشرف در اقدام برای حفظ قدرت ، در خيابانهای اسلام آباد مستقر شده اند.

ائتلافی از احزاب مخالف که حزب نواز شريف نخست وزير پيشين رهبری آن را بر عهده دارد گفته است اعضای آن در اعتراض به اقدام ژنرال مشرف برای تجديد انتخاب از نمايندگی پارلمان استعفا ميدهند. اين اقدام نمی تواند مسير رای گيری در پارلمان و مجامع قانونگزاری استانی را مختل کند زيرا ژنرال مشرف در پارلمان و اين مجامع از اکثريت کافی برخوردار است، اما می تواند به اعتبار انتخابات لطمه وارد کند.

روز پنجشنبه رئيس ديوانعالی به دولت دستور داد فعالان مخالفی را که در جريان تظاهرات ضد دولتی دستگير شده اند، آزاد کند.

ژنرال مشرف گفته است در صورتی که برای يک دوره ديگر به رياست جمهوری برگزيده شود از مقام فرماندهی ارتش استعفا خواهد کرد، و در غير اينصورت مقام فرماندهی ارتش را حفظ خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG