لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۳

عراق و ترکيه موافقتنامه سرکوبی شورشيان کرد را امضاءکردند اما به توافقی ديگرنيازدارند


ترکيه و عراق موافقتنامه ضد تروريسمی امضاء کرده اند که هدف آن سرکوبی شورشيان کردی است که از شمال عراق به ترکيه حمله ميکنند. با اينحال دو طرف در مورد شرطی که به ترکيه اجازه بدهد در چارچوب آن سربازان خود را برای تعقيیب شورشيان به عراق بفرستد به توافق نرسيده اند

Besir Atalay وزير کشورترکيه و همتای عراقی او، جواد ال بولانی، موافقتنامه را امروز در مراسمی که از تلويزيون پخش شد امضاء کردند. دو کشور در اين موافقتنامه قول داده اند تمامی اقدامات لازم برای مقابله با چريک های کرد و ديگر گروههای ستيزه گر را انجام دهند.

وزير کشور ترکيه پس از مراسم امضای موافقتنامه گفت دوطرف به مذاکرات برای تحکيم همکاری در مناطق مرزی ادامه خواهند داد، که از قصد ترکيه برای ادامه تلاش در مورد برنامه ای حکايت دارد که به سربازان ترکيه امکان بدهد در تعيقيب شورشيان کرد مرز عراق را پشت سر بگذارند و وارد خاک آن کشور شوند.

شورشيان عضو حزب کارگران کردستان، موسوم به PKK بر شدت حملات خود عليه ترکيه از پايگاههايشان در شمال عراق افزوده اند.

روز پنجشنبه مقامات ترکيه گفتند بمبی که توسط جدائی طلبان کرد کار گذاشته شده بود دو سرباز ترکيه را را در شهر Bitlis در جنوب شرقی آن کشور کشته است.

شورشيان PKK از ۱۹۸۴ برای خودمختاری در جنوب شرقی ترکيه می جنگند. بيش از سی هزار نفر در اين جنگ کشته شده اند.

ترکيه، آمريکا و اتحاديه اروپا PKK را يک گروه تروريستی می شناسند.

حزب آزادی و زندگی در کرستان، موسوم به PJAK گروه ديگری از شبه نظاميان کرد است که در يک رشته حملات مرگبار به نيروهای امنيتی در شمال غربی ايران دست داشته است. گفته ميشود اين گروه با PKK نيز ارتباط دارد. ايران روز يکشنبه برای نخستين بار حمله به شورشيان کرد در شمال عراق را تائيد کرد.

XS
SM
MD
LG