لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۴

بزرگترين آلوده کنندگان محيط زيست در کنفرانسی که آمريکا برگزار کننده آن است شرکت کرده اند


کشورهائی که در آلوده سازی محيط زيست بيشترين سهم را دارند، از جمله آمريکا، هند و چين در واشنگتن در يک کنفرانس دو روزه در باره تغييرات جوّی شرکت کرده اند، که آمريکا برگزار کننده آن است.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا، امروز، پنجشنبه، در جلسه افتتاحيه اين کنفرانس گفت تغييرات جوّی مسئله ای بغرنج و دشوار است. خانم رايس گفت آمريکا از هدفهای جلسه دوشنبه سران در سازمان ملل متحد در نيويورک حمايت ميکند، و خواستار موفقيت کنفرانسی بين المللی است که قرار است در ماه دسامبر در بالی برگزار شود.

خانم رايس گفت رويکرد جاری در مورد وضع مقررات برای کاستن از گازهای گلخانه ای، قابل دوام نيست. خانم رايس گفت هر کشور بايد مقررات جوابگوی شرايط و نيازهای خود را داشته باشد. خانم رايس گفت کشورها بايد برای کاستن از گازهای موسوم به گلخانه ای هدفهائی درازمدت در نظر بگيرند، برنامه های ملی ميان مدت تنظيم کنند، و ضمن تلاش برای رسيدن به هدفهائی گسترده تر، با صنايع خصوصی همکاری کنند، و تکنولوژيهای جديد را بکار گيرند.

آمريکا، هند و چين، که همراه با ديگر کشورهای شرکت کننده در کنفرانس هشتاد درصد گازهای گلخانه ای را توليد ميکنند، با کاستن اجباری گازها، که مورد درخواست سازمان ملل متحد و کشورهای اروپائی است مخالف اند.

تعيين استراتژيهائی برای دوره بعد از سال۲۰۱۲که پروتکل کيوتو در باره تغييرات جوّی منقضی ميشود در کانون مذاکرات کنفرانس است. اين کنفرانس خواستار وضع محدوديت هائی الزامی و اجباری در مورد گازهای گلخانه ای نخواهد شد که عامل گرم شدن جهان محسوب ميشود.

پرزيدنت بوش با وضع چنين محدوديت هائی، و نيز با پروتکل کيوتو که محدوديت های اجباری را وضع ميکند، مخالف است.

بعضی از معترضين با جمع شدن در مقابل وزارت امورخارجه آمريکا که محل برگزاری کنفرانس است عليه پرزيدنت بوش شعار دادند. پرزيدنت بوش در جلسه روز دوشنبه سران در سازمان ملل متحد در باره تغييرات محيط زيست، که نمايندگان صدوپنجاه کشور در آن حضور داشتند، شرکت نداشت. پرزيدنت بوش قرار است در جلسه فردای کنفرانس تغييرات جوّی در واشنگتن سخنرانی کند. .

XS
SM
MD
LG