لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۶

دولت برمه بعد از اعلام ٦٠ روز حکومت نظامی بيش از صدنفر را بازداشت کرد


شاهدان عينی در برمه ميگويند سربازان و پليس ضد شورش دست کم ۱۰۰ فعال هوادار دموکراسی را که در ميانشان برخی راهبان بودائی معترض به ٤٥ سال رژيم نظامی حضور داشتند، مورد ضرب و شتم قرار داده و بازداشت کردند.

شاهدان ميگويند مقامات امروز، چهارشنبه، از باتون و گاز اشک آور برای پراکنده کردن جمعيت تظاهرکنندگان از محل مقدس «شوداگون پاگودا،» استفاده کردند. با وجود سرکوب، شاهدان ميگويند صدها راهب و فعال سياسی در خيابانهای رانگون در حال راهپيمائی هستند.

پيشتر نيروهای امنيتی «شوداگون پاگودا» و اماکن اصلی مقدسه را که در آنها هزاران راهب و فعال در طی هفته گذشته تجمع کرده و خواستار آزادی و دموکراسی شده بودند، به روی عامه مردم بستند.

در شب گذشته نيروهای امنيتی «وين نيانگ» شخصيت سياسی هوادار دموکراسی و «زاگانار» کمدين محبوب کشور را که علناً از تظاهرکنندگان پشتيبانی کرده بودند، بازداشت کردند.

دولت نظامی برمه به عنوان بخشی ازکوشش های خود برای پايان دادن به تظاهرات هواداران دمکراسی،ازغروب آفتاب تا بامداد مقررات منع رفت وآمد را درشهرهای رانگون و مندلی به مورد اجرا گذارده است.

مقامات برمه روز سه شنبه با استفاده از بلندگو، به مردم اعلام کردند از ساعت ٩ شب تا ساعت ٥ بامداد مقررات منع رفت و آمد برقرار خواهد بود. در اعلام اين خبر همچنين آمده بود که رانگون به مدت ٦٠ روز تحت کنترل مستقيم فرمانده نظامی شهر خواهد بود.

پيشتر در روز سه شنبه ، دولت برمه به دنبال يک راه پيمائی ديگر ده ها هزارتن از راهبان بودائی و هواداران آن ها، صدها نفراز نيروها و افراد پليس ضد شورش خود را در خيابان های پايتخت مستقر ساخته بود.

در همين حال پرزيدنت بوش تحريم های اقتصادی سختگيرانه تری را عليه برمه اعلام کرد و در همان حال، اتحاديه اروپا از رژيم نظامی اين کشور خواست که از حمله به تظاهرکنندگان خودداری کند.

دولت برمه روز دوشنبه به راهبان بودائی هشدار داد که از سياست فاصله بگيرند. وزير امور مذهبی برمه طی سخنانی از تلويزيون دولتی اين کشور تهديد کرد که عليه راهبان بودائی تظاهرکننده دست به اقدامات قانونی خواهد زد.

XS
SM
MD
LG