لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

مالکی ميگويد تروريست ها عراق جديد و آزاد راهدف گرفته اند 


نوری المالکی نخست وزير عراق ميگويد عراق جديد و آزاد هدف تروريست ها قرار گرفته است.

آقای مالکی امروز، چهارشنبه، به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت مردم عراق سی سال را با ديکتاتوری گذراندند، و ميليونها عراقی، از جمله آنهائی که در انفال و حلبچه کشته شدند، در آن ايام زجر کشيدند. آقای مالکی گفت اکنون عراقی جديد با وسائل ارتباط جمعی آزاد و تشکيلات مدنی بوجود آمده است و تروريستها اين عراق جديد را هدف گرفته اند.

سخنرانی آقای مالکی دنباله جلسه روز سه شنبه بود که تغييرات جوّی، عمران و توسعه ، تروريسم و گسترش و اشاعه تسليحات اتمی در راس موضوع های مورد بحث چند رهبر جهان قرار داشت.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران از مجمع برای دفاع از برنامه اتمی تهران استفاده کرد. آقای احمدی نژاد بدون ذکر نام کشوری، گفت حقوق بشر توسط قدرت هائی مشخص ، بخصوص آنهائی که خودرا مدافعانی انحصاری قلمداد ميکنند، در مقياسی گسترده نقض ميشود.

حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان به مجمع گفت تروريسم کماکان يکی از جدی ترين چالش های کشور اوست.

پيشتر، پرزيدنت بوش از رژيم های ايران، سوريه، بلروس و کره شمالی به عنوان رژيم هائی ظالم نام برده بود که ملت های خود را از حقوقی بنيادی که در اعلاميه جهانی حقوق بشر منعکس است محروم ميکنند.

پرزيدنت بوش از زيمبابوه و سودان به عنوان دو مظهر نقض کننده حقوق بشر نام برد و تحريم های تنبيهی جديدی را عليه رهبران برمه اعلام کرد.

هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا که سال گذشته در سخنرانی خود در مجمع عمومی از آقای بوش به عنوان شيطان ياد کرده بود امسال در اين مجمع شرکت نکرد.

نمايندگان کوبا، زيمبابوه، گرجستان و نيجريه از جمله سخنرانان امروز بودند.

XS
SM
MD
LG