لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

چين اذعان داشت که سد «سه گلوگاه» می تواند برای محيط زيست فاجعه آميز باشد


به گزارش رسانه های دولتی چين چنانچه به مشکلات زيست محيطی اين کشور که براثر ايجاد سد «سه گلوگاه» بوجود آمده رسيدگی نگردد چين می تواند با فاجعه بالقوه ای مواجه شود.

رسانه های خبری دولتی امروز (چهارشنبه) از قول کارشناسان نسبت به سيلابهايی که موجب زمين شوری تپه های مجاور رودخانه يانگ تسه و در اطراف اين سد شده ابراز نگرانی کردند.

بنا به اين گزارشها، وانگ شيائوفنگ، رئيس دفتری که بر ساختمان سد نظارت دارد، نگرانی هايی ابراز داشته است. از قول وی نقل شده که چين نمی تواند به قيمت نابودی محيط زيست به توفيق اقتصادی دست يابد.

وانگ شيائوفنگ گفت پروژه هيدروالکتريک موجب تضادهايی بر سر کمبود زمين و تنزل کيفيت محيط زيست ناشی از توسعه بدون برنامه شده است.

دولت چين از سد سه گلوگاه به مثابه بزرگترين پروژه مهندسی پس از ديوار چين تجليل به عمل آورده است. دولت چين اين پروژه را يک منبع توليد انرژی تميز و راه حلی برای سيلابهای حوزه رودخانه يانگ تسه می داند.

فعالين محيط زيست و حقوق بشر از مدتها پيش پروژه ۲۲ ميليارد دلاری سد را به دليل اثر منفی ايکه بر روی محيط زيست و مردم ناحيه می گذارد محکوم کرده اند. ساختمان و سيلاب پشت سد تاکنون موجب ترک مسکن و مهاجرت يک و نيم ميليون نفر از ساکنان منطقه شده است.

XS
SM
MD
LG