لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۹

هزاران راهب بودائی برمه با وجود هشدارهای کاميونهای نظامی به تظاهرات ادامه دادند


شاهدان عينی ميگويند هزاران راهب بودائی و پشتيبانانشان با وجود هشدارهای دولت برنامه در ارتباط با متوقف کردن تظاهرات دموکراسی خواهی، در شهر رانگون به راه پيمائی پرداختند.

شاهدان ميگويند دست کم ده هزار نفر اعتصاب کننده امروز، سه شنبه، بسوی «شوداگون پاگودا» يکی از مقدس ترين اماکن مقدسه برمه و کانون اعتراضات جاری، راه پيمائی کردند.

پيشتر شاهدان گفتند که کاميونهای نظامی مجهز به بلندگو شهر رانگون را دور زده و به مردم هشدار ميدادند که به تظاهرات نپيوندند.

وزير امور مذهبی برمه که يک ژنرال نظامی است در تلويزيون دولتی تهديد کرد که عليه راهبان اقدام خواهد شد.

در حالی که مقامات برمه تهديد کرده اند که عليه راهبان بودائی که رهبری بزرگترين تظاهرات ضد دولتی را پس از تقريبا ٢٠ سال برعهده گرفته اند دست به اقدامات قانونی خواهند زد، انتظار می رود که پرزيدنت بوش برقراری تحريم های اقتصادی جديدی را عليه برمه اعلام کند.

مقامات کاخ سفيد می گويند پرزيدنت بوش در جريان سخنرانی امروز خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تحريم های اقتصادی جديدی را عليه مقامات عمده رژيم برمه و افرادی که از آن ها حمايت مالی به عمل می آورند، اعلام خواهد کرد.

راهبان بودائی برمه روز دوشنبه رهبری عده ای حدود ١٠٠ هزار نفر را که دست به يک راه پيمائی مسالمت آميز در خيابان های رانگون زده بودند، برعهده گرفتند.

در نخستين واکنش رسمی برمه در قبال گسترش تظاهرات عليه زمامداران نظامی اين کشور، وزير امور مذهبی برمه روز دوشنبه تهديد کرد که عليه راهبان بودائی اقدام خواهد کرد.

اين تظاهرات ابتدا ماه گذشته به دنبال افزايش شديد قيمت های سوخت آغاز شد، اما به تدريج به تظاهراتی عمومی عليه رهبری نظامی سرکوبگر برمه تبديل گرديد.

XS
SM
MD
LG