لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۶

سازمان ملل متحد افزايش حضور درعراق را بررسی ميکند


بن کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد ميگويد انتظار دارد شمار کارکنان سازمان ملل متحد در عراق به محض فراهم شدن امکانات افزايش يابد. آقای بن اين نظر را روز شنبه در جلسه پايانی يک کنفرانس عمده در باره عراق در نيويورک مطرح کرد. دبيرکل سازمان ملل متحد گفت وی افزايش شمار کارکنان اين سازمان در شهرهای بغداد و اربيل را بررسی ميکند. آقای بن همچنين گفت سازمان ملل متحد حضور در بصره را نيز مورد بررسی قرار داده است. وی جدولی زمانی ارائه نداد.

نمايندگان بيست کشور در کنفرانس شرکت داشتند که اکثر همسايگان عراق از جمله ايران ، سوريه و کويت نيز جزو آنها بودند. نوری المالکی در اين کنفرانس که در آستانه جلسات سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد تشکيل شد گفت در صورتی که گسترش حضور سازمان ملل متحد در عراق مستلزم تدارکات امنيتی بيشتری باشد عراق برای چنين اقدامی آماده است.

سازمان ملل متحد چهار سال پيش در واکنش به بمب گذاری در دفتر اين سازمان در بغداد، که به کشته شدن بيست و دو نفر منجر شد، حضور در عراق را کاهش داد. ازآن هنگام دولت بوش سازمان ملل متحد را برای بالابردن شمار کارکنان خود در عراق زير فشار گذاشته است.

شرکت کنندگان در کنفرانس در باره پيمان بين المللی عراق نيز، که يک برنامه پنجساله کمک به بهبود اوضاع اقتصادی و سياسی عراق است، تبادل نظر کردند.

آقای بن هفته گذشته به خبرنگاران گفته بود از اعضای سازمان ملل خواهد خواست به تعهداتی که برای حمايت از عراق داده اند عمل کنند.

XS
SM
MD
LG