لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۷

راهبه ها نيز در تظاهرات عليه دولت نظامی برمه به راهبان ملحق شدند


پليس برمه از رفتن راهبان بودائی به مقابل خانه آنگ سان سوچی رهبر توقيف شده دمکراسی طلب در ششمين روز راهپيمائی اعتراضی شان عليه دولت نظامی جلوگيری کرده است.

صدها راهب و حاميانشان امروز، يکشنبه، در رانگون پايتخت برمه سعی کرده بودند خود را به مقابل خانه خانم آنگ برسانند.

عبور ديروز راهبان در جريان راهپيمائی از مقابل خانه خانم آنگ به ظاهر شدن اين رهبر دمکراسی در انظار عمومی برای نخستين بار طی چهار سال اخير منجر شد.

پيش از آن نيز جمعيتی قريب بيست هزار نفر، که نيمی از آنان را راهبان تشکيل ميداند، با راهپيمائی در رانگون بزرگترين تظاهرات اعتراضی را عليه دولت نظامی برمه در بيست سال اخير برپا کرده بودند.

راهبان برای نخستين بار از مردم خواستار الحاق به خود شدند، و راهبه ها نيز در راهپيمائی شرکت کردند.

کاندو ليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا که در آستانه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نيويورک رفته است گفت اوضاع را زيرنظر دارد، و دولت نظامی برمه را ظالم خواند.

فعالان مخالف، تظاهرات ضد دولتی را از اواسط اوت و در واکنش به تصميم دولت در دوبرابر ساختن قيمت سوخت آغاز کردند. پس از آنکه پليس پنجاه نفر از فعالان را دستگير کرد، راهبان رهبری تظاهرات را بعهده گرفتند.

راهبان در برمه که مذهب آن بودائی است از احترام بسيار برخوردارند ودر شکل بخشيدن به تظاهرات مردم عليه دولت در سال ۱۹۸۸ نقشی عمده داشتند، هرچند که نيروهای امنيتی با توسل به زور و اقدامات سرکوبگرانه به آن تظاهرات پايان دادند.

XS
SM
MD
LG