لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۰

اسرائيل قرار است ۹۰ زندانی ديگر فلسطينی را آزاد کند


کابينه اسرائيل به عنوان نشان دادن حسن نيت نسبت به تشکيلات خودگردان فلسطينی پرزيدنت محمود عباس با آزادی ۹۰ زندانی فلسطينی موافقت کرد.

بگفته مقامات اسرائيلی، اين زندانيان با حزب الفتح آقای عباس درارتباط بوده اند، که نيروی حاکم در کرانه باختری است. در رای گيری امروز (يکشنبه) وزرای کابينه اسرائيل با ۱۶ رای در برابر ۶ رای مخالف با اين امر موافقت کردند.

آزادی زندانيان فلسطينی کماکان محتاج تائيد نهايی کميسيون وزرای اسرائيل است تا به مرحله اجرا درآيد. تا سه شنبه آينده شهروندان اسرائيلی وقت دارند تا اعتراض خود را نسبت به آزادی هريک از زندانيان به اين کميسيون ارايه کنند.

دفتر آقای عباس از تصميم اسرائيل استقبال کرد، اما گفت اين تصميم به اندازه کافی پيشرو نيست زيرا اسرائيل هنوز ۱۱,۰۰۰ فلسطينی ديگر، منجمله زنان، کودکان، و اشخاص سالخورده، را در بازداشت خود دارد.

يکی از وزرای کابينه که به تصميم اخير رای مخالف داده بود، بنام شائول موفاز، نسبت به اين حرکت به عنوان عملی از روی ضعف اعتراض کرد. وی گفت تشکيلات خودگردان فلسطينی دچار آشفتگی بوده و قادر نيست چيزی در قبال آزادی زندانيان به اسرائيل بدهد.

اسرائيل گفته است می خواهد موقعيت دولت ميانه روی آقای محمود عباس، که کنترل نوار غزه را در کشمکش های خردادماه گذشته به حماس تفويض کرد، را تقويت کند. آقای عباس قرار است روز دوشنبه با پرزيدنت بوش در واشنگتن ملاقات کرده و پيش از شرکت در نشست روز دوشنبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نيويورک با وی در مورد تلاشهای صلح خاورميانه گفتگو کند.

XS
SM
MD
LG