لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۱

چهاررهبرمخالف با تجديد انتخاب مشرف به رياست جمهوری پاکستان توقيف شده اند


مقامات پاکستانی ميگويند پليس در اسلام آباد، پايتخت آن کشور، دست کم چهار رهبر مخالف را که با تجديد انتخاب پرويز مشرف به مقام رياست جمهوری مخالفت کرده اند، دستگير کرده است.

مقامات امنيتی ميگويند اين توقيف ها روز شنبه، انجام گرفت، و احتمال دارد توقيف های بيشتری نيز انجام بگيرد.

توقيف ها در آستانه رای گيری در پارلمان و مجامع قانونگزاری استانی برای انتخاب رياست جمهوری انجام گرفت که برای روز ششم اکتبر برنامه ريزی شده است.

مقامات دولتی ميگويند توقيف ها برای جلوگيری از خارج شدن کنترل اوضاع در جريان اعتراض های جاری عليه دولت ژنرال مشرف است. اما مخالفين ضمن تقبيح و محکوم کردن توقيف ها، که دوره آن سی روز است، ميگويند هدف خاموش کردن صدای منتقدين از تلاش ژنرال مشرف برای تجديد انتخاب به مقام رياست جمهوری بوده است.

احزاب مخالف عهد کرده اند رای گيری را تحريم کنند و ميگويند اگر ژنرال مشرف تا روز بيست و نهم سپتامبر کانديدائی خود را به ثبت برساند، استعفا خواهند کرد.

احسان اقبال، سخنگوی مسلم ليگ نواز، که رهبرانش توقيف شده اند، ضمن تقبيح و محکوم کردن اقدام دولت ميگويند اوپوزيسيون عليه توقيف ها وارد عمل خواهد شد.

قريب هزار معترض ، که عموما از احزاب اسلامی بودند، روز جمعه در مقابل ديوانعالی جمع شدند و فرياد "مشرف برو برو" سردادند. لاهور و کراچی نيز صحنه تظاهرات بوده است.

ژنرال مشرف گفته است اگر در انتخابات رياست جمهوری برنده شود از مقام فرماندهی ارتش کنار ميرود. مخالفين ميگويند اين قانونی نيست که وی برای سومين بار ضمن حفظ مقام فرماندهی ارتش کانديدای رياست جمهوری شود.

ژنرال مشرف روز جمعه برای تشکيلات قدرتمند جاسوسی کشور، موسوم به سرويس اطلاعات داخلی ، رئيسی جديد برگزيد.

ناظران ميگويند انتصاب نديم تاج به مقام رياست اين تشکيلات بدان جهت انجام گرفته است که اشفق کيانی رئيس قبلی برای احراز مقام فرماندهی ارتش ، در صورت کنار رفتن ژنرال مشرف، در نظر گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG