لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۸

فوجيموری به پرو استرداد شد


درحاليکه رئيس جمهوری سابق پرو، آلبرتو فوجيموری، از شيلی بازگشت تا در دادگاهی حضور بهم رساند که قرار است برای رسيدگی به اتهامات فساد وی در دوران زمامداری اش رسيدگی کند، صدها تن از هوادارانش در ليما (پايتخت) دست به تظاهرات زدند.

اما هواپيمای پليس حامل وی به يک فرودگاه نظامی در سوی ديگر شهر تغيير مسير داد. دختر آقای فوجيموری، که خود عضو کنگره پرو است، می گويد تغيير مسير هواپيما کلک ناروای دولت بوده است. پس از به زمين نشستن هواپيما، آقای فوجيموری با هليکوپتر به قرارگاه پليسی نقل مکان داده شد که تا زمان شروع جلسه دادگاه ميزبان آقای فوجيموری خواهد بود.

تقريبا ۷۰۰ تن از هواداران فوجيموری با در دست داشتن پرچم و علامتهايی شنبه شب در فرودگاه حضور پيدا کردند. آنها گفتند می خواهند نسبت به برگزاری منصفانه جلسه دادگاه اطمينان حاصل کنند.

فوجيموری متهم به فساد و صدور دستور قتل ۲۵ نفر بوسيله گروه های شبه نظامی در دوران دهساله زمامداری اش است. در صورت محکوم شناخته شدن، فوجيموری ۶۹ ساله با محکوميت ۳۰ ساله در زندان روبرو خواهد بود.

آقای فوجيموری در سال ۲۰۰۰ از رياست جمهوری پرو استعفا داد. وی پنجسال دوران تبعيد خود را در ژاپن، سرزمين آباء و اجدادی اش گذراند، و سپس در سال ۲۰۰۵ در تلاش برای مراجعت به صحنه سياسی در پرو به شيلی رفت. شيلی وی را در حبس خانگی نگاه داشت. تا اينکه بالاخره ديوانعالی کشور شيلی روز جمعه رای بر استرداد وی به پرو داد.

درباره ميراث آقای فوجيموری در ميان شهروندان پرو دودستگی ديده می شود. برخی می گويند وی در مورد سرکوب گروه «سندرو لومينوسو» (راه درخشان) و اتهامات مربوط به فساد بايد مجازات شود. اما طبق يک نظرسنجی جديد، ۲۳ درصد مردم خواهان بازگشت وی به سياست شده اند. هواداران وی اعتبار ايستادگی در برابر راه درخشان، کنترل تورم مالی و تثبيت اقتصاد کشور را به وی می دهند.

XS
SM
MD
LG