لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

ده هزار راهب برمه ای در پنجمين روزمتوالی تظاهرات عليه دولت راهپيمائی کردند


شاهدان در برمه ميگويند قريب ده هزار راهب امروز، شنبه، در يکی از بزرگترين تظاهرات خود عليه دولت نظامی آن کشور در شهر مندالی راهيپائی کردند. اين پنجمين روز متوالی است که راهبان در برمه برای اعتراض به تظاهرات و راهپيمائی متوسل ميشوند.

امروز همچنين در رانگون پايتخت برمه نيز راهپيمائی ديگری انجام گرفت، که به گفته شاهدان، آنگ سان سوچی رهبر توقيف شده جنبش دمکراسی نيز هنگامی که راهپيمايان از خيابان محل خانه او گذشتند، که وی در آنجا تحت بازداشت خانگی است، به راهپيمايان خوش آمد گفت . مقامات چنين واقعه ای را تائيد نکرده اند.

رانگون روز جمعه نيز صحنه راهپيمائی قريب ششصد راهبی بود که بی اعتنا به ريزش باران شديد، از شوداگون پاگودا، مقدس ترين صومعه خود در برمه ، به سوی خيابانهای مرکزی رانگون راه افتادند.

راهبان در تظاهراتی که از ماه گذشته و پس از تصميم دولت به دوبرابر کردن قيمت سوخت شروع شده است، نقشی پيشتاز ايفا کرده اند.

دو برابر شدن قيمت سوخت، مخارج حمل و نقل را افزايش داده و رفت و آمد را برای بسياری از مردم فقير که قادر به تحمل چنين افزايشی نيستند دشوار کرده است.

مقامات دست کم پنجاه نفر از فعالان را در جريان تظاهرات توقيف کرده اند.

دولت روز سه شنبه نيز برای متفرق کردن معترضين در شهر سيتوی به شليک گاز اشک آور و تيراندازيهای هوائی متوسل شد.

راهبان در برمه که مذهب آن بودائی است از احترام بسيار برخوردارند ودر شکل بخشيدن به تظاهرات مردم عليه دولت در سال ۱۹۸۸ نقشی عمده داشتند، هرچند که نيروهای امنيتی با توسل به زور و اقدامات سرکوبگرانه به آن تظاهرات پايان دادند.

XS
SM
MD
LG