لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۴

آنگ سان سوچی از بازداشت خانگی به راهبان معترض برمه ای درود گفت


آنگ سان سوچی رهبر توقيف شده طرفدار دمکراسی در برمه به راهبان بودائی معترضی که اجازه پيدا کرده بودند حين راهپيمائی از مقابل خانه او در رانگون بگذرند، درود فرستاده است.

شاهدان ميگويند پليس که از پنج روز پيش، و پس از شروع اعتراض ها خيابان دانشگاه را بسته بود، امروز، شنبه، به دست کم هزار راهب اجازه داد به خانه اين رهبر مخالف نزديک شوند که بخش عمده ای از دو دهه گذشته را در بازداشت خانگی بوده است. به گفته شاهدان محلی، قريب دو هزار راهب امروز برای پنجمين روز متوالی در رانگون راهپيمائی کردند.

شاهدان همچنين ميگويند امروز قريب ده هزار راهب با راهپيمائی در شهر مندالی، يکی از بزرگترين تظاهرات اعتراضی خود را عليه دولت نظامی انجام دادند. گروهی که خود را ائتلاف تمامی راهبان برمه ای می نامد از اعضای خود در تشکيلات دولتی خواسته است به تظاهرات اعتراضی راهبان ملحق شوند.

جديدترين موج تظاهرات، امروز و پس از آن شکل گرفت که دولت حاضر نشد برای توسل به خشونت عليه راهبان شهر پاکوکو در روز ششم سپتامبر عذرخواهی کند. راهبان از ماه گذشته در تظاهرات عليه دو برابر شدن قيمت سوخت شرکت کرده اند که گرانی هزينه حمل و نقل رفت و آمد را برای بسياری از مردم فقير برمه دشوار کرده است. مقامات بيش از پنجاه نفر از فعالان را در جريان تظاهرات توقيف کرده اند.

مقامات دولتی گرچه روز سه شنبه برای درهم شکستن اعتراض در شهرسيتوی به شليک گاز اشک آور و تيراندازيهای هوائی متوسل شدند اما در مجموع از درگيری مستقيم با راهبان معترض امتناع ميکنند.

تحليلگران ميگويند دولت نگران است سرکوبی به خشم عمومی مبدل شود. بعضی از راهبان همچنين گفته اند از پذيرفتن اعانه های دولتی تا وقتی که دولت عذرخواهی نکند، امتناع خواهند کرد.

راهبان در برمه، کشوری که مذهب آن بودائی است، از احترام بسيار برخوردارند، ودر شکل بخشيدن به تظاهرات مردمی عليه دولت در سال ۱۹۸۸ نقشی عمده داشتند، هرچند که نيروهای امنيتی با توسل به زور و اقدامات سرکوبگرانه به آن تظاهرات پايان دادند.

XS
SM
MD
LG