لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

پليس عراق ميگويدافرادی مسلح دستيار آيت الله سيستانی را با شليک گلوله کشتند


" hspace=2 src="/persian/images/ap_us_soldiers_iraq_campaign_7sep07_eng_1951.jpg" width=210 align=left vspace=2 border=0>ارتش آمريکا ميگويد نيروهای ائتلاف در عملياتی که امروز در بغداد و مرکز عراق انجام گرفت يک تروريست القاعده را کشتند و هشت مظنون را دستگير کردند. ارتش همچنين از درگذشت دو سرباز آمريکائی خبر داده است و ميگويد اين دو روز پنجشنبه درگذشتند. يکی از اين دو سربازاز جراحت در عملياتی رزمی در استان دياله جان سپرد، و ديگری در سانحه ای که به جنگ ارتباطی نداشت در شهر کرکوک درگذشت.

در اين ميان، سفارت آمريکا در عراق آمد و شد محدود زمینی در محله معروف به ناحیه سبز در بغداد را، که بشدت از آن حفاظت می شود، از سر گرفته است. یک سخنگوی سفارت می گوید این اقدام، با استفاده از اسکورت های امنیتی شرکت بلک واتر یوی اس ا ، که در تیراندازی مرگبار روز یکشنبه دخالت داشت، در رایزنی با دولت عراق صورت می گیرد.اما، هشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق، در جریان سفری به مسکو، گفت آمریکا باید شرکت امنیتی دیگری را جایگزین بلک واتر کند.

مقامات عراقی جواز کار شرکت را پس از حادثه تیراندازی که در آن ۱۱ شهروند عراقی کشته شدند، لغو کردند. بلک واتر، که امنیت کارمندان غیر نظامی دولت آمريکا در عراق را تامین می کند، می گوید عمل پرسنل آن، هنگامی که کاروان اتومبیل هائی که از آن حفاظت می کردند مورد حمله قرار گرفت، قانونی و مناسب بود.

در جنوب عراق، پليس ميگويد افرادی مسلّح يک دستيار ارشد آيت الله عظمی علی سيستانی مرجع تقليد شيعيان عراق را با شليک گلوله کشتند. پليس ميگويد شيخ امجد ال جنابی، و راننده اش پنجشنبه شب راهی غرب بصره بودند که افراد مسلّح اتوموبيل آنان را به گلوله بستند.

روز پنجشنبه همچنين نيروهای آمريکائی يک مرد ايرانی را در شهرک عراقی سليمانيه به ظّن قاچاق بمب های جاده ای و تروريست های خارجی به داخل عراق توقيف کردند. ارتش ميگويد اين مرد عضو نيروی قدس پاسداران انقلاب اسلامی ايران است. ايران وی را يک عضو هيات بازرگانی اعزامی ازاستان کرمانشاه معرفی کرده است. وزارت دفاع آمريکا ميگويد نيروهای آمريکائی جمعا هفت عامل نيروی قدس ايران را در عراق توقيف کرده اند.

در همين حال ژنرال ريموند اوديرنو معاون فرماندهی نيروهای آمريکائی در عراق ميگويد حملات در عراق در ماههای اخير کاهش يافته است. نيروهای آمريکائی در فوريه شدت عمل عليه حملات را در بغداد آغاز کردند و بعدا دامنه عنمليات را به نقاط ديگر تعميم دادند.

XS
SM
MD
LG