لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

ترکيه ميگويد قصد ندارد واردات گاز طبيعی از ايران را متوقف کند


نخست وزير ترکيه ميگويد کشورش قصد ندارد واردکردن گاز طبيعی از ايران را، به رغم نگرانی های آمريکا و غرب در باره جاه طلبی های اتمی تهران متوقف کند.

رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه اين موضوع را روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران و در واکنش به نظراتی ارائه داد که نيکلاس برنز معاون وزارت امورخارجه آمريکا روز چهارشنبه در آمريکا مطرح ساخته بود.

آقای برنز گفته بود کشورها بايد قطع مناسبات اقتصادی با ايران را بر سر برنامه اتمی آن کشور بررسی کنند.آقای اردوغان گفت کشورش نمی تواند واردکردن گاز طبيعی از ايران را متوقف کند وياداوری کرد که ايران يکی از دو صادرکننده عمده گاز طبيعی به ترکيه است.

شورای امنيت سازمان ملل متحد خواسته است که ايران غنی سازی اورانيوم را متوقف کند و بازرسی هائی گسترده تر را از تاسيسات اتمی اش مجاز بشناسد، اما ايران به اين خواست عمل نکرده است.

آمريکا و ديگر کشورهای غربی ايران را به تلاش برای توليد تسليحات اتمی زير سرپوش يک برنامه توليد انرژی متهم کرده اند. ايران اتهام را رد کرده است و ميگويد فعاليت های اتمی خود را متوقف نميکند.

آمريکا و متحدانش از شورای امنيت خواستار سومين مجموعه تحريم های تنبيهی عليه ايران در واکنش به امتناع تهران از عمل کردن به خواست قبلی اين شورا شده اند.

اورانيوم غنی شده می تواند برای توليد تسليحات اتمی مورد استفاده قرار گيرد.

XS
SM
MD
LG