لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۱

نشست امروز قدرت های بزرگ در واشنگتن در ارتباط با دور سوم تحريمها عليه ايران


امروز جمعه آمريکا ميزبانی يک نشست ديپلماتيک را در واشنگتن برای گفت و گو درباره احتمال اِعمال تحريم های تازه عليه ايران بخاطر برنامه ادعائی تسليحات اتمی رژيم تهران، به عهده خواهد داشت.

ديپلماتهای آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه، چين، و آلمان در اين جلسه که آمريکا اميدوار است شالوده قطعنامه تازه سازمان ملل را برای محکم تر کردن تحريم های عليه ايران پی ريزی کند، شرکت خواهند کرد.

زالمای خليلزاد سفير آمريکا در سازمان ملل متحد گفت واشنگتن انتظار دارد که موضوع برای تصويب نهائی در عرض چند هفته آينده، به شورای امنيت سازمان ملل ارجاع شود.

سازمان ملل تحريمهای گوناگونی را عليه ايران در دسامبر گذشته و نيز در ماه مارس سال جاری بخاطر امتناع ايران از متوقف کردن غنی سازی اورانيوم، به اجرا گزارد. اورانيومی با پرديش درجه بالا باشد، ميتواند برای ساحتن بمب اتمی به کار برود. روسيه و آلمان با تحريمهای جديد مخالفند.

ويتالی چورکين سفير روسيه در سازمان ملل گفت تحريمهای تنبيهی تازه تنش ها را افزايش ميدهد بدون آنکه به حل و فصل آنچه وی مسأله ای با بعرنجی بی سابقه خواند، کمک کند.

پرزيدنت بوش به خبرنگاران گفت که جامعه بين المللی بايستی فشار را بر روی ايران ادامه دهد تا از برنامه تسليحات اتمی که ادعا ميشود، دست بردارد. وی گفت هدف ما حل مسأله از طريق مسالمت آميز است – اما تأکيد کرد که تهران بايستی درک کند جهان اجازه نميدهد به دانش ساختن بمب اتمی دست يابد.

آقای بوش گفت اين موضوع مهم است که تهديدهای ايران را که شامل تهديدهای رژيم تهران راجع به استفاده از زور عليه اسرائيل ميشود، جدی بگيريم.

.

XS
SM
MD
LG