لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

دانشگاه کلمبيا سخنرانی احمدی نژاد را برغم مخالفتها اجرا خواهد کرد


دانشگاه کلمبيای نيويورک ميگويد برنامه ميزبانی از محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران برای ايراد سخنرانی اجرا خواهد کرد، هرچند که مقامات محلی و گروههای مدافع حقوق بشر به چنين اقدامی معترض اند. بموجب اين برنامه احمدی نژاد روز دوشنبه، در جريان سفر به نيويورک برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در دانشگاه کلمبيا نيز سخنرانی ميکند، و قرار است به پرسش های مستمعين هم پاسخ بدهد.

کريستين کوئين رئيس انجمن شهر نيويورک ميگويد دانشگاه کلمبيا بهتر است دعوت از رئيس جمهوری ايران را پس بگيرد. خانم کوئين احمدی نژاد را متهم کرد که ميخواهد از يک صحنه جهانی برای نشر افکاری استفاده کند که وی آنها را برانگيزنده نفرت و خصومت توصيف کرد.

گروههای يهودی نيز با برنامه ای که برای حضور احمدی نژاد ترتيب داده شده است مخالف اند. او هولوکاست را که مظهر کشته شدن ميليونها يهودی در دوران آلمان نازی است، يک افسانه خوانده و همچنين گفته است اسرائيل بايد از نقشه جهان محو شود.

رئيس دانشگاه کلمبيا ميگويد حضور احمدی نژاد در چارچوب يک سنت قديمی اين دانشگاه انجام ميگيرد که بحث های شديد را تشويق ميکند.

کاخ سفيد روز جمعه نظرات احمدی نژاد را نگران کننده و خطرناک توصيف کرد، اما يک سخنگو گفت آمريکا کشوری است که در آن مردم می توانند عقيده خود را به زبان بياورند. وی گفت چه خوب بود اگر بعضی کشورهائی که از اين امتياز در آمريکا استفاده ميکنند، به مردم خود نيز اجازه رفتاری مشابه ميدادند.

اختلاف نظر بر سر حضور آقای احمدی نژاد در دانشگاه کلمبيا، ادامه ای از درخواست جنجال برانگيز رئيس جمهوری ايران برای نثار تاج گل بر جايگاه مرکز ويران شده جهانی تجارت در حملات تروريستی يازدهم سپتامبر است. پليس نيويورک با تاکيد بر نگرانی های امنيتی اين درخواست را رد کرده است.

پرزيدنت بوش روز پنجشنبه گفت درک ميکند چرا پليس نمی خواهد رهبر کشوری که به گفته او دولت آن بانی ترور است، از اين جايگاه ديدن کند. رهبران حقوق مدنی و بستگان قربانيان حملات تروريستی نيز با درخواست آقای احمدی نژاد مخالفت کرده اند.

XS
SM
MD
LG