لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۰

حمله بمبگذار انتحاری به کاروان سربازان فرانسوی در کابل


مقامات افغانستان ميگويند يک بمبگذار انتحاری با حمله به کاروانی از سربازان فرانسوی در کابل دست کم يک سرباز فرانسوی را کشت، و چند غيرنظامی افغان را مجروح کرد. پليس ميگويد حمله، که شورشيان طالبان مدعی اين حمله شده اند، امروز، جمعه، در حومه غربی پايتخت انجام گرفت. قريب هزار سرباز فرانسوی در چارچوب نيروی امنيتی بين المللی تحت فرماندهی ناتو در افغانستان مستقر شده اند.

در همين حال امروز ارتش آمريکا اعلام کرد نيروهای آمريکائی و ناتو در حمله به يک مخفيگاه شورشيان در ولايت جنوبی هلمند چهل جنگجوی طالبان را کشته اند. ارتش آمريکا ميگويد اين عمليات با کشف و ضبط مقادير عمده ای اسلحه و مهمات درناحيه گرمسير همراه بود.

خشونت ها در شرايطی رخ داد که افغان ها روز بين المللی صلح را برگزار ميکردند. در بسياری از شهرهای عمده افغانستان آئين هائی برپا شد که راهپيمائی و فرستادن بادبادک توسط کودکان بخشی از آنها بود.

مقامات افغان در ولايت هلمند نيز از کشته شدن دست کم شش غير نظامی در حملات هوائی ناتو به ناحيه "گرشک" خبر داده اند. ناتو وارد شدن تلفات به غيرنظاميان را تائيد کرده است. ناتو ميگويد نيروی زمينی تحت فرماندهی بريتانيا خواستار حمايت هوائی در واکنش به شليک های شديد ستيزه گران طالبان شده بود.

بمب گذاريهای انتحاری در افغانستان در ماههای اخير زياد شده است. بيش از سه هزار نفر در سال جاری در جريان عمليات نيروهای افغان، ناتو و آمريکا عليه ستيزه گران طالبان کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG