لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

ارتش آمريکا: خشونت درعراق از سال گذشته به اين طرف کاهش داشته است


فرمانده شماره ۲ نيروهای آمريکايی در عراق می گويد از زمان بمب گذاری سال پيش مسجد سامره، که باعث شروع کشتارهای فرقه ای شد، ميزان وقوع خشونت در عراق رو به کاهش گذاشته است.

ژنرال ريموند اوديرنو که امروز (پنجشنبه) در جمع خبرنگاران سخن می گفت اضافه کرد که تعداد حملات به پايتخت عراق از ژانويه گذشته به اين سو ۵۰ درصد کاهش داشته و از تعداد قربانيان غيرنظامی نيز کاسته شده است.

از اسفندماه گذشته نيروهای آمريکايی عمليات امنيتی در بغداد آغاز کردند و سپس اين اقدامات را به ساير ايالات نيز گسترش دادند. سرکوب تروريستهای وابسته به القاعده و شورشيان سنی و شيعه از جمله اهداف اين اقدامات بوده است.

در رويداد خشونت باری که امروز اتفاق افتاد، به گفته مقامات عراقی انفجار يک بمب جاده ای در مجاورت گشت پليس در مرکز بغداد باعث قتل دستکم يک نفر و زخمی شدن چندين نفر ديگر شد.

به گفته ارتش آمريکا نيروهای ائتلاف در عمليات روز چهارشنبه، که در محله شهر صدر بغداد و نواحی مرکزی عراق صورت گرفت، دو شبه نظامی را کشته و ۲۹ نفر را به ظن تروريست بودن بازداشت کردند.

بدنبال واقعه تيراندازی از سوی چند پيمانکار آمريکايی در بغداد، ايالات متحده و عرق اعلام کردند کميسيون مشترکی را بمنظور بررسی نقش شرکتهای خارجی که در امور امنيتی در عراق فعاليت دارند، تشکيل می دهند.

مقامات عراقی و آمريکايی بطور جداگانه در حال تحقيق در مورد اين واقعه، که در روز يکشنبه اتفاق افتاد و منجر به مرگ ۱۱ غيرنظامی عراقی شد، هستند. به دليل رويداد اين واقعه، عراق جواز فعاليت شرکت بلاک واتر را لغو کرد.

بلاک واتر، که محافظت کارکنان دولت آمريکا در عراق را بر عهده دارد، اعلام کرد هنگام حمله به کاروانی که اين شرکت از آن حفاظت می کرد، واکنش کارمندانش «قانونی و درست» بوده است.

XS
SM
MD
LG