لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۷

پاکستان انتخابات رياست جمهوری را روز ششم اکتبر برگزارميکند


پاکستان ميگويد انتخابات رياست جمهوری را روز ششم اکتبر انجام خواهد داد، حتی اگر پرويز مشرف رئيس جمهوری بر سر نقش جنجال برانگيز مضاعف خود در مقام رهبری کشور و فرماندهی ارتش با چالش هائی حقوقی در ديوانعالی روبرو شود.

مقامات مسئول انتخابات امروز، پنجشنبه، ضمن اعلام تاريخ برگزاری انتخابات گفتند مدارک متقاضيان بايد ظرف يک هفته، و حداکثر تا بيست و هفتم سپتامبر تسليم شده باشد.

ژنرال مشرف که در سال ۱۹۹۹ با کودتا به قدرت رسيد، خواستار تجديد انتخاب است. وکيل وی در اين هفته در اظهار نظری به نقل از او گفته است که ژنرال مشرف در صورتيکه مجددا به رياست جمهوری برگزيده شود از فرماندهی ارتش کنار ميرود.

سياستمداران مخالف که ميخواهند مانع از تجديد انتخاب او شوند تهديد کرده اند در صورتيکه وی به عنوان يک نظامی خواستار تجديد انتخاب خود شود، جلسات مجامع قانونگزاری ملی و استانی را ترک ميکنند.

انتخاب رياست جمهوری در پاکستان توسط مجامع قانونگزاری ملی و استانی انجام ميگيرد نه با رای مستقيم مردم.

ژنرال مشرف از هنگامی که حکم به عزل رئيس ديوانعالی داد که بعدا و در واکنش به اعتراض های عمومی به ابقای او منجر شد با مخالفتهائی فزاينده روبرو شده است.

دوره رياست جمهوری ژنرال مشرف روز پانزدهم نوامبر تمام ميشود. حاميان وی ميگويند در مجامع قانونگزاری کنونی از رای کافی برای تجديد انتخاب او برخوردارند. انتخابات مجامع قانونگزاری قرار است اوخر سال جاری و يا اوايل سال آينده برگزار شود.

XS
SM
MD
LG