لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۹

وزارت امور آمریکا: دولت جمهوری اسلامی یکی از جدی ترین ناقضان آزادی مذهبی است


وزارت امور آمریکا: دولت جمهوری اسلامی یکی از جدی ترین ناقضان آزادی مذهبی است
وزارت امور آمریکا: دولت جمهوری اسلامی یکی از جدی ترین ناقضان آزادی مذهبی است

وزارت امور آمریکا جدید ترین گزارش خود را در باره وضعیت آزادی مذهبی در سراسر جهان منتشر کرده است.

بنا به این گزارش، دولت ایران یکی از جدی ترین ناقضان آزادی مذهبی است. جان هنفورد، سفیر سیار آمریکا در آزادی بین المللی مذهب، گفت طی سال گذشته، وضعیت فوق العاده ناهنجار آزادی مذهبی در ایران، بدتر شده است:
**** در ایران، رژیم به سرکوب بی وقفه بهائیان ادامه می دهد و جوّ تهدید کننده ای برای تقریبا تمامی گروه های مذهبی غیر شیعه، از جمله مسلمانان صوفی، برخی از گروه های مذهبی، و اعضای جامعه یهودی، ایجاد کرده است.

بهائیان، با بیش از یک صد هزار پیرو، بزرگترین گروه مذهبی غیر مسلمان در ایران را تشکیل می دهند. دولت آنها را مرتد تلقی می کند، بهائیان از آموزش و انجام شعائر مذهبی خود، تحصیل در دانشگاه و استخدام در دولت ممنوع هستند. آنها هدف دستگیری های خود سرانه، زندان و مصادره اموال قرار دارند. برخی از بهائیان بر این باورند که دوام و بقای جامعه آنها تهدید می شود.

دولت ایران یهودیان را بعنوان یک اقلیت مذهبی برسمیت می شناسد. اما در رسانه های رسمی به احساسات بدخواهانه ضد یهودی گری دامن زده و فضای خصمانه ای برای یهودیان بوجود آورده است. دولت همچنین میزبانی کنفرانس انکار هالوکاست، قتل شش میلیون یهودی اروپائی توسط آلمان نازی در جران جنگ جهانی دوم، را برعهده گرفت.

مسیحیان ایران، بویژه پیروان کلیسای انجیلی، همچنان هدف آزار قرار دارند و زیر نظر هستند. دولت ایران ممنوعیت تغییر عقیده و مذهب را بشدت اجرا می کند. کلیساهای مسیحی بسته شده اند، و کسانی که به مسحیت می گروند دستگیر می شوند. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، بارها خواهان پایان گرفتن گسترش مسیحیت در کشور شده است.

مسلمانان صوفی در ایران نیز با فشار و سرکوب روبرو هستند. آنها در مورد آزارو ارعاب پیوسته رهبران برجسته صوفی توسط سرویس های اطلاعاتی و امنیتی ایران گزارش می دهند و می گویند صوفیان تهدید شده اند که باورهای خود را رها کنند. مسلمانان سنی، که بخش بزرگی از اقلیت های قومی ایران نیز هستند، از تبعیض هائی که دولت ایران بر آنان روا می دارد، سخن می گویند، و به نبود یک مسجد سنی در تهران، علی رغم حضور یک میلیون پیرو در آنجا، اشاره می کنند.

گزارش وزارت امور خارجه آمریکا می گوید دولت آمریکا شدیدا به رفتار سخت و سرکوبگرانه دولت ایران با اقلیت های مذهبی اعتراض کرده است... ایالات متحده از کشورهای دیگر که مناسبات دو جانبه با ایران دارند، می خواهد با استفاده از این مناسبات دولت را برای احترام به آزادی مذهبی و حقوق بشر زیر فشار بگذارند.

XS
SM
MD
LG