لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

فرانسه از شرکت های اروپائی خواست مناسبات خود با ايران را کاهش دهند


فرانسه از شرکت های اروپائی خواستار کم کردن مناسبات خود با ايران شده است تا تهران برای امتناع از تعليق در برنامه حساس اتمی خود مجازات شود. ديويد مارتينو سخنگوی رياست جمهوری فرانسه ميگويد اعضای اتحاديه اروپا بايد از شرکت های خود بخواهند معاملات جديدی را با ايران شروع نکنند و بانکها را نيز به کاهش سرمايه گذاريهای خود در ايران تشويق کنند.

مارتينو روز پنجشنبه گفت پاريس تمامی دولت های اتحاديه اروپا را به اتخاذ تدابير اقتصادی جديدی عليه ايران تشويق خواهد کرد، حتی اگر اين بلوک در باره مسئله به همفکری نرسيده باشد. سخنگوی رياست جمهوری فرانسه گفت اتخاذ تدابيیر جديد توسط اتحاديه اروپا عليه ايران به این دلیل ضروری است که می تواند فرصت لازم را برای شورای امنيت سازمان ملل متحد بمنظور رسيدن به توافق در مورد سومين مجموعه تحريم های تنبيهی عليه ايران فراهم کند .

پنج عضو دائمی شورای امنيت بعلاوه آلمان امکان برداشتن گام هائی جديد عليه ايران را روز جمعه در واشنگتن بررسی خواهند کرد.

برنارد کوشنر وزير امورخارجه فرانسه اوايل هفته گفته بود فرانسه مايل است بيست و هفت عضو اتحاديه اروپا تحريم های تنبيهی خود را، خارج از چارچوب سازمان ملل متحد وضع کنند. فرانسه در اختلاف با ايران بر سر برنامه اتمی تهران، که آمريکا و متحدانش نگرانند هدف آن توليد تسليحات اتمی است، موضعی سخت تر را در پيش گرفته است.

ايران تکذيب ميکند که در پی توليد بمب اتمی است و ميگويد فعاليت های اتمی اش برای توليد برق است.

XS
SM
MD
LG