لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

لايحه مصوبه مجلس فرانسه مقررات مهاجرت را سخت تر ميکند


مجلس نمایندگان فرانسه لايحه ای را تصويب کرده است که مقررات مهاجرت را برای افرادی که ميخواهند به خانواده خود ملحق شوند سخت تر ميکند.

اين لايحه که روز پنجشنبه با نود و يک رای موافق در مقابل چهل و پنج رای مخالف به تصويب رسيد، حاوی يک ماده جنجالی در مورد آزمايش داوطلبانه DNA برای اثبات داشتن ارتباط خانوادگی با فردی است که در فرانسه زندگی ميکند.

اين مصوبه همچنين قبولی در آزمون زبان فرانسه را برای متقاضيان مهاجرت الزامی ميکند. مصوبه مجلس نمايندگان پيش از آنکه قانون شود بايد به تصويب سنا نيز برسد.

اين مصوبه ، و بخصوص ماده مربوط به آزمايش DNA ، با مخالفت شديد سياستمداران چپ گرا، گروههای مدافع حقوق بشر، واتيکان ، پليس فرانسه و بعضی از وزيران کابينه روبرو شده است. صدها نفر در اين هفته با اجتماع در مقابل مجمع ملی قانونگزاری به لايحه اعتراض کردند.

لایحه مورد بحث ، معرف عمل کردن نيکولا سارکوزی رئيس جمهوری به قول هائی است که در دوران مبارزات انتخاباتی داده بود. وی در دوران تصدی وزارت کشور نيز سياست سخت گيری عليه مهاجرت را دنبال ميکرد. آقای سارکوزی خواستار يک سياست مهاجرتی است که کارگران ماهر را به مشاغلی که با کمبود مهارت روبرو هستندف جذب کند.

در همين حال پنج اتحاديه کارگری برای اعتراض به برنامه سارکوزی در مورد وضع محدوديت هائی جديد در نظام بازنشستگی خواستار اعتصاب سراسری کارگران راه آهن در ماه آينده شده اند. اين اتحاديه ها ميگويند کارگران روز هفدهم اکتبر کار نخواهند کرد اما ممکن است اعتصاب آنها طولانی تر هم بشود.

سارکوزی در اين هفته اعلام کرد در نظر دارد مزايای بازنشستگی را در مورد بعضی از کارکنان خدمات عمومی، از جمله کارکنان راه آهن ، حذف کند.

XS
SM
MD
LG