لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۰

رهبران لبنان بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در هفته آینده تاکید کردند


رهبران لبنان عهد کرده اند که علیرغم ترور یک قانون گذار مخالف سوریه در روز چهارشنبه، بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در هفته آینده تاکید بگذارند.

فواد سینیورا، نخست وزیر، روز پنچشنبه گفت هدف از قتل آنتوان غانم این بود که قانون گذاران در پیشاپیش رای گیری ساکت شوند. او از سازمان ملل متحد خواست این رویداد را بر تحقیقاتی که در مورد ترور سیاستمداران مخالف سوریه در لبنان انجام می دهد، بیافزاید.

غانم عضو یک ائتلاف طرفدار دولت بود که در مبارزه برای کسب قدرت با گروه های اوپوزیسیون که سوریه از آنها حمایت می کند، درگیر است. قرار است پارلمان لبنان روز سه شنبه تشکیل جلسه دهد و روند انتحاب رئیس جمهوری جدید را که جانشین امیل لحود خواهد شد، آغاز کند.

لحود طرفدار سوریه تلقی می شود.

پنجشنبه بمناسبت ترور آنتوان غانم ، روز سوگواری اعلام شد و مدارس، بانکها، و برخی از موسسات بازرگانی در مناطق مسیحی نشین و در اطراف بیروت بسته بودند.

پرزیدنت بوش انفجاری را که به مرگ غانم و شش تن دیگر منجر شد، محکوم کرد ه است.

کاخ سفید در بیانیه ای این حادثه را بخشی از طرح ترورهای سیاسی و ترورهای نافرجام برای مرعوب ساختن کسانی که برای تقویت استقلال و حاکمیت لبنان تلاش می کنند، نامید.

غانم چهارمین عضو پارلمان و هشتمین شخصیت مخالف سوریه است که در دو سال گذشته در لبنان کشته شده اند. سوریه هرگونه مداخله در حملات را تکذیب کرده است.

XS
SM
MD
LG