لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

يک رهبر سابق خمرهای سرخ، و همکار پل پوت، برای محاکمه آماده می گردد


در کامبوج ، سخنگوی دادگاهی که سازمان ملل متحد از آن پشتیبانی می کند، می گوید یک رهبر سابق خمر سرخ که به جرائم جنگی و جنایت علیه بشریت متهم شده است، در زندان تحت مراقبت های پزشکی قرار خواهد گرفت تا مسلم شود که وضع او برای محاکمه مناسب است.

سخنگو روز پنجشنبه گفت «نوئون چی» – که ۸۲ سال دارد، سالم است و برای ماندن در چنین وضعی ، بهترین مراقبت های پزشکی را دریافت خواهد کرد.

نوئون چی روز چهارشنبه در زادگاهش «پایلین» – قرار گاه سابق خمر سرخ در شمال شرقی کامبوج، باز داشت شد. او نخستین شب زندان را در بازداشتگاهی در حومه پنوم پن گذراند.

نوئون چی پس از پل پوت نفر دوم در سلسله فرماندهی خمر سرخ بود ، و در جریان مبارزه خونین این گروه برای پاک ساختن جامعه از توده های تحصیلکرده و ثروتمند برای بوجود آوردن یک جامعه روستانی بی طبقه، عقیده پرداز سیاسی آن بود

دادگاه او را به اتهام دست داشتن در یک نسل کشی که در آن نزدیک به دو میلیون تن بین ۱۹۷۵ و ۱۹۷۹ به قتل رسیدند، محاکمه می کند.

چند نفر از رهبران سابق خمر سرخ هنوز زنده هستند. پل پوت در سال ۱۹۹۸ درگذشت.

دادگاه رئیس سابق زندان های خمر سرخ را بازداشت کرده و به جنایت علیه بشریت متهم ساخته است، و انتظار می رود سه مظنون دیگر را نیز معرفی کند.

قرار است محاکمه متهمان سال آینده آغاز شود.

XS
SM
MD
LG