لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۷

عبدالله گل: اتحاديه اروپا منازعه قبرس را بهانه تاخير انداختن عضويت ترکيه نکند


عبدالله گل، رئيس جهوری جديد ترکيه از اتحاديه اروپا خواسته است از منازعه قبرس به عنوان بهانه ای برای به تاخير انداختن عضويت کشورش در آن اتحاديه استفاده نکند.

گل که در پايان سفری دو روزه به مناطق ترک نشين قبرس، در آن جزيره تقسيم شده در دريای مديترانه سخن می گفت، هرگونه ارتباطی ميان دو مسئله را رد کرد. او این نظر را روز چهارشنبه در يک سخنرانی برای قانونگذاران بخش ترک نشين قبرس ابراز داشت. ترکيه مذاکرات عضويت در اتحاديه اروپا را در سال ۲۰۰۵ شروع کرد. اما مقامات اتحاديه اروپا از سال گذشته گفتگو در هشت زمينه را، در واکنش به امتناع ترکيه از تعميم دادن تمامی شرايط موافقتنامه های تجاری خود با اين اتحاديه به دولت بخش يونانی نشين قبرس، که جامعه بين المللی آن را به رسميت شناخته است، راکد گذاشته اند.

ترکيه از گشودن بنادر و فرودگاههای خود به روی تجارت از بخش يونانی نشين قبرس امتناع کرده است و می گوید تا وقتی که اتحاديه اروپا به تعهد خود در مورد رفع انزوا از جامعه ترک نشين قبرس عمل نکند، با چنین اقدامی موافقت نخواهد کرد .

در همين حال مقامات بخش يونانی قبرس ميگويند به سازمان ملل متحد و اتحاديه اروپا در مورد سفر عبداله گل به بخش ترک نشين قبرس شکايت خواهند کرد. قبرس از سال ۱۹۷۴ که سربازان ترکيه در واکنش به کودتائی در نيکوزيا، برای متحد ساختن قبرس با يونان ، به اين جزيره حمله کردند، به دو بخش تقسيم شده است.

XS
SM
MD
LG