لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۹

اسلاميست ها در اعتراض به چاپ کاريکاتور موهن در بنگلادش تظاهرات کردند


صدها بنگلادشی اسلامگرا برای تقبيح و محکوم کردن اقدام يک روزنامه محلی در چاپ کاريکاتوری که به گفته آنها توهین به اسلام است، در داکا پايتخت آن کشور، تظاهراتی برپا کردند.

روز چهارشنبه دست کم پانصد معترض عليه روزنامه Prothom Alo و کاريکاتوريست آن، «عارف الرحمان» شعار دادند، و نسخه هائی از روزنامه را آتش زدند. اين اعتراض به رغم منع تظاهرات، که دولت موقت بتگلادش در چارچوب وضعيت اضطراری در ماه ژانويه وضع کرد، انجام گرفت.

پليس رحمان را روز سه شنبه ، و پس از آنکه رهبران مذهبی کاريکاتوری را که او کشیده بود، توطئه ای برای بی ثبات کردن بنگلادش توصيف کردند، در خانه اش توقيف کرد.

اين کاريکاتور که روز دوشنبه چاپ شد پسر بچه ای را نشان مي دهد که نام محمد را به نام يک گربه می افزايد.

سازمان گزارشگران بدون مرز، که مدافع حقوق رسانه های جمعی است، مي گويد اين کاريکاتور بازی بی آزاری با کلمات است و منظور اهانت به پيامبر اسلام نيست. گزارشگران بدون مرز مي گويد کاريکاتوريست با گذاشتن نام محمد در مقابل نام گربه سنّتی فرهنگی در کشورهای اسلامی را به طنز گرفته است.

سازمان گزارشگران بدون مرز مي گويد کاريکاتوريست بايد آزاد شود، و از دولت بنگلادش خواسته است در مقابل افراطيون مسلمان که ميخواهند به مسئله جنبه سياسی بدهند مقاومت کند.

مقامات نسخه های طنزنامه ضميمه روزنامه را که کاريکاتور در آن چاپ شده است ضبط کرده اند. روزنامه بدلیل ناراحتی های ناشی از چاپ کاریکاتور پوزش خواسته است.

XS
SM
MD
LG