لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

رایس: آمريکا با «سرزمین متخاصم» قلمداد کردن نوار غزه موافق است


کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه امریکا، می گوید ایالات متحده نظر اسرائیل را که نوار غزه، که اینک در کنترل گروه ستیزه گر فلسطینی حماس قرار دارد، یک «سرزمین متخاصم است» می پذيرد.

رایس این موضوع را روز چهارشنبه در بیت المقدس در پی مذاکره با مقامات اسرائیل عنوان کرد. او همچنین گفت ایالات متحده فلسطینیان بی گناه را در نوار فقر زده غزه رها نخواهد کرد.

پیشتر، کابینه امنیتی اسرائیل نوار غزه را «سرزمین دشمن» اعلام کرد و راه را برای قطع حمل تدارکات و کالاهای اساسی به آنجا هموار ساخت. مقامات اسرائیل گفتند این اقدام در پاسخ به ادامه پرتاب موشک بوسیله ستیزه گران فلسطینی در غزه صورت می گیرد.

محمود عباس رئیس حکومت خود گردان فلسطينی این تصمیم را محکوم کرد واظهارداشت یک چنین اقدامی رنج و مصیبت یک میلیون و پانصد هزار فلسطینی مقیم منطقه فقیرنشین نوارغزه را افزایش خواهد داد.

بان کی – مون دبیر کل سازمان ملل متحد گفت قطع ارسال ندارکات اساسی برای غیر نظامیان فلسطینی ، ناقض قوانین بشر دوستانه بین المللی خواهد بود.

این تصمیم در حالی گرفته شده است که رایس دیداری دو روزه از خاورمیانه را آغاز کرد، هدف او این است که زمینه تشکیل کنفرانسی برای بررسی مسائل مربوط به صلح اسرائیل فلسطینیان و تاسیس یک کشور فلسطینی را فراهم آورد.

رایس قرار است روز پنجشنبه در کرانه غربی با محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی ملاقات کند.

او در گفت و گو با خبرنگاران در راه بیت المقدس گفت می خواهد کنفرانس، که قرار است در واشنگتن برپا شود، جدی و پر محتوا باشد.

XS
SM
MD
LG