لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۰

المالکی: فعالیت های شرکت امنیتی «بلک واتر یواس ا» متوقف شده است


نوری المالکی نخست وزیرعراق می گوید فعالیت های شرکت امنیتی «بلک واتر یواس ا،» در حالی که دولت در باره تیراندازی مرگبار ماموران آن در روز یکشنبه تحقیق می کند، متوقف شده است.

مالکی روز چهارشنبه گفت عراق کشتن عمدی و بی رحمانه شهروندان خود را تحمل نخواهد کرد، و افزود این تیراندازی هفتیمن حادثه ای است که بلک واتر در آن دست داشته است.

مقامات عراقی می گویند در تیراندازی پرسنل بلک واتر، که امنیت کارمندان غیر نظامی دولت امریکا در عراق را تامین می کنند، دست کم ۱۱ تن کشته شدند.

پیشتر، گزارش رسید که ایالات متحده دیپلمات ها و دیگر مقامات غیر نظامی امریکا را از آمد و شد زمینی خارج از ناحیه حفاظت شده معروف به «منطقه سبز» در بغداد ممنوع ساخته است.

این اقدام در پی تیراندازی مرگبار پیمانکاران امنیتی امریکا بسوی شهروندان عراقی در روز یکشنبه صورت می گیرد.

یک مقام امریکائی در بغداد گفت ممنوعیت رفت و آمد، که شامل سفر از راه هوا نمی شود، اجازه خواهد داد رویّه های امنیتی برای غیر نظامیان ارزیابی شود.

وزارت کشور عراق جواز کار شرکت امنیتی «بلک واتر یو اس ا» را پس گرفته است و می گوید ماموران آن ۱۱ عراقی را کشتند.

دولت عراق روز سه شنبه گفت در عملیات تمام شرکت های امنیتی که در کشور کار می کنند بازنگری خواهد کرد.

نیویورک تایمز گزارش می دهد بنظر می رسد تحقیقات مقدماتی وزارت کشور عراق با شرحی که بلک واتر از حادثه می دهد مغایرت دارد.

بنوشته نیویورک تایمز، یک گزارش مقامات عراقی حاکی است خشونت زمانی آغاز شد که محافظان کاروان اتومبیل های دیپلماتیک بسوی اتومبیلی که دستور ایست پلیس را نادیده گرفته بود تیراندازی کردند و یک زن و شوهر و کودک آنها را کشتند.

بلک واتر می گوید پرسنل امنیتی آن در یک منطقه شلوغ بغداد ، پس از آن که کاروان مورد حمله قرار گرفت، آتش گشودند، و پاسخ آنها به یک حمله خصمانه، «قانونی و مناسب» بود.

XS
SM
MD
LG